FOTBAL  »  Superliga  »  UNIVERSITATEA CLUJ - CFR CLUJ

FOTO+VIDEO E fain la Cluj! CFR câștigă un derby de poveste în fieful rivalei Universitatea: 7 goluri pe Cluj Arena!

U Cluj - CFR Cluj (foto: Raed Krishan - GSP) +27   FOTO
U Cluj - CFR Cluj (foto: Raed Krishan - GSP)

Articol de , , - Publicat luni, 21 august 2023 23:35 / Actualizat marti, 22 august 2023 02:21

CFR Cluj a câștigat în stil mare unul dintre cele mai spectaculoase derby-uri din istoria rivalității cu U Cluj. „Feroviarii” s-au impus cu 4-3 pe Cluj Arena, într-un meci în care au revenit de la 0-2 și au fost mai cerebrali în finalul de meci interzis oricărui cardiac. Ultimele 20 de minute, de un suspans hollywoodian, au fost de povestit nepoților!

E fain la Cluj! Întâlnirea dintre marile rivale din Ardeal a produs un spectacol pe cinste pentru cei peste 22.000 de spectatori care au luat cu asalt stadionul. Iar fanii Universității sperau că au scăpat, în sfârșit, de complexul pe care-l au în fața rivalei de mai bine de un deceniu.

În minutul 38, „U” conducea cu 2-0, după o „dublă” semnată de Ianis Stoica! Scor deloc scontat, un macator improbabil și o atmosferă electrizantă în tribune.

Părea rețeta ideală pentru o seară de colecție din istoria lui U Cluj, însă CFR-ul n-a abandonat lupta. Golul lui Otele de dinainte de pauză a fost încălzirea ideală pentru o repriză secundă încântătoare.

Biletele la control! CFR nu s-a predat și i-a dat rivalei o lecție de fotbal în repriza a doua

CFR-ul, care mai revenise de la 0-2 în fața rivalei și-n urmă cu 11 ani, la titlul dramatic luat în 2012, a preluat conducerea până în minutul 68, după reușitele nou-veniților Avounou și Ajeti. Cum a fost posibil? Cu o viteză în minus, „Șepcile Roșii” au cedat complet inițiativa, iar CFR a demonstrat de ce e una dintre marile favorite la titlu.

+23 FOTO

Tabela n-a „înghețat”, însă, la 2-3, așa cum spera ”allenatore” Mandorlini, ca un „vulcan” pe margine tot meciul. Ianis Stoica și-a continuat seara de excepție, a scos penalty-ul din care Nistor a făcut 3-3, iar tribunele prindeau din nou viață.

Duel incendiar al galeriilor în derby-ul U Cluj - CFR Cluj: scenografie spectaculoasă, locul 2 la asistență + ironii: „Lui Hațieganu i-ar fi greață”
U CLUJ - CFR CLUJ

CFR câștigă un derby de poveste în fieful rivalei Universitatea!

La final au mai celebrat doar cei 1.500 de suporteri „feroviari”. Asta fiindcă Betancor a marcat golul șapte al derby-ului, o execuție de clasă care l-a lăsat spectator pe Iliev. S-a terminat 3-4, iar „Simbolul unor inimi românești” mai pierde un derby în fața „Mândriei Ardealului”.

22.614spectatori au venit la stadion pentru episodul #79 al rivalității „U” - CFR (cifră oficială, anunțată de clubul-gazdă)

FINAL » Universitatea Cluj - CFR Cluj 3-4

• Vezi AICI cele mai interesante statistici!
  • Au marcat: I. Stoica 10, '38, Nistor '78 p.  / Otele '45+3, Avounou '56, Ajeti '68, Betancor '82
  • 11 aprilie 2022 era data ultimului gol înscris de Ianis Stoica, în meciul FCSB - FC Voluntari 4-0. Cele două goluri marcate în poarta CFR-ului reprezintă primele sale reușite în tricoul Universității.
  • Au fost momente de confuzie pe Cluj Arena la golul trei al „feroviarilor”. Sebastian Colțescu n-a validat inițial reușita lui Ajeti, însă VAR-ul a spulberat orice dubiu. Lovitura de cap a fundașului a depășit în mod evident linia porții. A fost golul de 2-3, care a „incendiat” de-a dreptul derby-ul.
Golul lui Ajeti, prin care CFR a făcut 3-2 / Captură Prima Sport

FOTO Imagini cu spectacolul de lumină și culoare pregătit de ultrașii „Șepcilor Roșii”

+23 FOTO

U Cluj - CFR Cluj, echipe de start:

U Cluj: Iliev - Oancea, Pițian, Miron, Mitrea, Vătăjelu - Nistor, Bic, Chipciu - Stoica, Popa
Rezerve: Gorcea, Dimitrov, Filip, Perianu, Simion, Hofman, Tescan, Calcan, Popadiuc
Antrenor: Anton Petrea

CFR Cluj: Sava - Mogoș, Ajeti, Kresic - Krasniqi, Avounou, Tachtsidis, Muhar, Camora - Bîrligea, Otele
Rezerve: Hindrich, Țîru, Morgan, Filip, Deac, Fica, Konoplyanka, Mihai, Jefte
Antrenor: Andrea Mandorlini

Arbitru: Sebastian Colțescu (București) / A1: Mircea Orbuleț (București) / A2: Adrian Popescu (Craiova) / Arbitru VAR: Andrei Chivulete (București) / Arbitru AVAR: Andrei Constantinescu / R1: George Găman (Craiova) / Observator arbitri: Octavian Șovre (Satu Mare)
Stadion: „Cluj Arena” (capacitate - 30.201 locuri)

VIDEO Atmosfera de la derby-ul Clujului: Imagini spectaculoase cu scenografiile pregătite de fani

U Cluj a cerut penalty la hențul lui Ajeti din minutul 4, dar Colțescu a văzut bine, infracțiunea a avut loc în afara careului:

+5 FOTO

UPDATE 20:45 Fanii lui CFR Cluj au ajuns la stadion

UPDATE 20:30 Fanii lui U Cluj se află în zona Primăriei și se îndreaptă spre stadion:

UPDATE Fanii CFR-ului, în drum spre Cluj Arena

UPDATE U Cluj și-a inaugurat azi autocarul personalizat:

🚌 Începând cu meciul din această seară, „studenții” se vor deplasa cu un nou autocar personalizat, cu un design dominat...

Publicată de FC Universitatea Cluj pe Luni, 21 august 2023

UPDATE Cum arată vestiarul lui CFR pe Cluj Arena:

✅ 𝐕𝐄𝐒𝐓𝐈𝐀𝐑𝐔𝐋 𝐄 𝐏𝐑𝐄𝐆𝐀𝐓𝐈𝐓 𝐃𝐄 𝐃𝐄𝐑𝐁𝐘 ⚽ #DerbyDeCluj #UCFR #HaiCFR #Superliga

Publicată de Fotbal Club CFR 1907 CLUJ pe Luni, 21 august 2023

UPDATE Fanii lui CFR pleacă din Gruia spre Cluj Arena. Toate biletele destinate oaspeților s-au vândut, astfel că vor fi 1.500 de fani

UPDATE Suporterii de la U s-au strâns deja în Piața Uniri din Cluj pentru meci: un suporter de la U a leșinat și a fost chemată ambulanța

EXCLUSIV Departe de ce visa Neluțu Varga! Gazeta a aflat câți bani a încasat CFR Cluj pentru transferul lui Yeboah