FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - U CLUJ

FOTO Fază uluitoare în SuperLigă: Cîmpanu a luat „roșu” chiar când trebuia să fie schimbat!

Cîmpanu a scuipat un adversar și a luat „roșu” // foto: captură DigiSport +6   FOTO
Cîmpanu a scuipat un adversar și a luat „roșu” // foto: captură DigiSport

Articol de - Publicat vineri, 15 septembrie 2023 20:18 / Actualizat vineri, 15 septembrie 2023 20:46

George Cîmpanu (22 de ani) a fost eliminat la debutul pentru U Cluj, în minutul 80 al meciului cu UTA, chiar în momentul în care antrenorul Ioan Ovidiu Sabău voia să-l înlocuiască cu Tescan. Motivul? Jucătorul împrumutat de la CSU Craiova a scuipat un adversar, pe Denis Dumitrașcu!

O fază extrem de ciudată s-a petrecut în primul meci al etapei 9 din SuperLigă. În minutul 80 al meciului dintre UTA și U Cluj, la scorul de 0-1, oaspeții pregăteau o înlocuire.

George Cîmpanu, aflat la debutul în alb-negru, urma să fie înlocuit cu Dragoș Tescan. Numai că schimbarea nu s-a mai petrecut din cauza unui gest revoltător comis de Cîmpanu.

Boris Becker vine cu o ipoteză neașteptată despre industria tenisului: „Halep e un sportiv integru! Problema este alta”
HALEP, SUSPENDATĂ 4 ANI

Fază uluitoare în UTA - U Cluj: Cîmpanu a scuipat un adversar și a luat „roșu” chiar când trebuia să fie schimbat!

Întins pe gazon, acuzând dureri musculare, Cîmpanu a fost abordat de un adversar, Denis Dumitrașcu, care cel mai probabil îi cerea socoteală pentru faptul că George întârzia schimbarea.

Iritat, Cîmpanu s-a ridicat și a scuipat în direcția adversarului. „Centralul” Radu Petrescu nu a sancționat gestul lui Cîmpanu în timp real, dar a revăzut faza câteva zeci de secunde mai târziu, la sugestia arbitrului din camera VAR, Rareș Vidican.

+2 FOTO

Cîmpanu nu a mai scăpat de „roșu”, fiind eliminat chiar înainte de a fi schimbat cu Tescan!

Tescan a intrat pe teren în cele din urmă câteva minute mai târziu, în minutul 86, când i-a luat locul lui Daniel Popa, marcatorul unicului gol.