FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - CHINDIA 0-0

Viitorul - Chindia 0-0 » Play-out-ul la ușă! Rednic și Hagi, cu un pas în groapă! Clasamentul ACUM

Viitorul și Chindia au remizat, scor 0-0, în prologul rundei cu numărul 28 din Liga 1

Articol de GSP - Publicat miercuri, 17 martie 2021 19:20 / Actualizat miercuri, 17 martie 2021 19:24

Viitorul și Chindia au remizat, scor 0-0, în prologul rundei cu numărul 28 din Liga 1. Gazdele se îndepărtează astfel tot mai mult de play-off, în vreme ce târgoviștenii păstrează șanse reale la accederea în TOP 6.

Vezi AICI programul etapei #28!

Prima repriză de la Ovidiu nu a excelat în faze de poartă. Cea mai mare șansă a aparținut gazdelor. Damien Dussaut și-a încercat norocul în minutul 18 din marginea careului mare, mingea a trecut puțin pe lângă stâlpul din stânga lui Aioani.

Sub ochii lui Gheorghe Popescu și Gică Hagi, prezenți în lojă, Viitorul nu și-a îmbunătățit prestația nici în partea a doua, în ciuda tentativelor de a deschide scorul semnate de Tsoumou și Dussaut. Replica Chindiei a fost, de asemenea, modestă.

Viitorul, aproape de play-out

Cu două runde înainte de finalul sezonului regular, Viitorul ocupă locul 11 în Liga 1, la 6 puncte distanță de prima poziție care i-ar permite accederea în play-off. Chindia e pe 7, la doar o lungime în spatele celor de la Academica Clinceni (6).

Așadar, târgoviștenii păstrează șanse semnificative pentru calificarea în play-off, în vreme ce trupa lui Rednic, care are de jucat în total încă 3 meciuri - unul fiind o restanță cu Poli Iași -, e aproape de încă o ediție în care va evolua în play-out, având de recuperat 6 puncte în 3 partide (două pentru adversari).

Chindia a cerut un penalty cu Viitorul. Nefondat

În minutul 39 al meciului dintre Viitorul și Chindia, târgoviștenii au solicitat un penalty. „Centralul” Marcel Bîrsan a lăsat jocul să continue, în mod corect.

Cornerul Chindiei executat din partea dreaptă de Cristian Neguț a fost reluat către poarta lui Cojocaru de Daniel Popa. Tsoumou a oprit balonul. Reluările TV arată că atacantul dobrogenilor joacă mingea cu umărul. Chiar dacă ar fi atins balonul cu brațul, acesta este lipit, iar suprafața corpului nu este mărită flagrant.

Clasament Liga 1:

VIITORUL - CHINDIA 0-0

VIITORUL - CHINDIA, echipele de start:

VIITORUL: Cojocaru - Benzar, Mladen, Dobroslavevici, Boboc - Matei, Artean, Ciobanu - Joalisson, Tsoumou, Ganea
REZERVE: Căbuz - Andronache, Babunski, Buta, Dussaut, Gaztanaga, Grădinaru, Mălăele, Pitu
ANTRENOR: Mircea Rednic

CHINDIA: Aioani - Căpușă, Pițian, Celea, Dinu - Rață, Iacob - Neguț, Diaz, Dumitrașcu - Florea
REZERVE: Pop - Berisha, Bourama, Costea, Kocic, Martac, Neicuțescu, Popa, Yameogo
ANTRENOR: Emil Săndoi

Stadion: Complex Sportiv Academia Gheorghe Hagi - teren principal (Ovidiu)
Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti) / Asistenți: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ) și Marica Mihai Marius (Bistriţa)

Liga 1 va avea încă un stadion modern! Care este stadiul lucrărilor

ANALIZĂ. Viitorul Constanța e dependentă de familia Hagi. Și nu doar financiar! Cifrele arată o scădere dramatică

Liga oaspeților » Situație incredibilă în campionat: 25% dintre cluburi sunt fără „casă”, dar FRF și LPF asistă tăcut

FCSB a plecat în cantonamentul din Olanda cu o ținută inedită » Cine a lipsit din lotul campioanei în afară de cei 4 care sunt convocați la Euro

„Îmi fac testamentul!” » Cornel Dinu, izbucnire teribilă, după o decizie pe care o numește „TÂLHĂRIE”: „M-au nenorocit minciuna și nedreptatea”

Veste cutremurătoare în a doua zi de Euro: s-a stins la numai 26 de ani, după ce jucase admirabil în Belgia - Muntenegru!