FOTBAL  »  LIGA 2  »  PLAY-OFF - RUNDA 5

Corvinul Hunedoara continuă show-ul. Finalista Cupei României, fără probleme cu CS Mioveni

Articol de - Publicat sambata, 20 aprilie 2024 14:40 / Actualizat sambata, 20 aprilie 2024 14:46

Corvinul Hunedoara a învins-o pe CS Mioveni cu 2-0, grație „dublei” reușite de Marius Coman în interval de 3 minute. Oaspeții au ratat șansa revenirii în meci la mijlocul reprizei secunde, când Mihai Costea a irosit un penalty-cadou de la arbitrul Robu.

Apasă AICI pentru a vedea programul întregii etape din play-off

• CSC Șelimbăr și Corvinul Hunedoara nu au drept de promovare în Superligă.
  • Primele două formații promovează direct în Superligă. Alte două merg la barajul pentru promovare/retrogradare, împotriva ocupantelor locurilor 13 și 14 din primul eșalon.

Corvinul a încasat etapa trecută prima înfrângere din play-off, 1-2 cu FCK Miercurea Ciuc, dar apoi și-a refăcut rapid moralul, după ce a bifat calificarea în finala Cupei României, în dauna Voluntariului (3-1).

Cu acest ascendent a plecat sâmbătă, în duelul cu CS Mioveni, pe care l-a rezolvat încă din prima repriză. Protagoniști, Neacșa și Marius Coman. Primul cu pasele, celălalt cu golurile.

În intervalul a numai trei minute, Coman a făcut „dubla”: 2-0. Scor cu care s-a și intrat în pauză, întrucât oaspeții n-au fost în stare să le pună cu adevărat probleme hunedorenilor.

Penalty-cadou pentru Mihai Costea. Apără Lefter!

Repriza secundă a curs liniștit, până în minutul 66. Atunci când oaspeții au primit un penalty-cadou de la arbitrul Ovidiu Robu, în urma unui presupus fault în careu asupra lui Mihai Costea.

O eroare reparată de portarul Corvinului, Lefter, care a apărat lovitura de la 11 metri executată de același Mihai Costea. Pe final, hunedorenii puteau mări diferența de pe tabelă.

Mioveniul e fără victorie în play-off, după 5 etape

La rampă a ieșit Marius Lupu. În minutul 70, el a reluat imprecis dintr-o poziție extrem de promițătoare. Iar în prelungiri a irosit o mare ocazie, din situație de singur cu portarul!

În clasament, Corvinul e pe locul 2, la două puncte de liderul Unirea Slobozia, în vreme ce Mioveniul e pe poziția a 6-a, ultima, la două puncte în spatele Gloriei Buzău. Argeșenii n-au bifat nicio victorie, deocamdată, în play-off: 3 remize, 2 înfrângeri.

FINAL. Corvinul Hunedoara - CS Mioveni 2-0

Corvinul - Mioveni, echipele de start

Corvinul: Lefter – Fl. Iacob, Lică, Ant. Manolache, D. Pop – Al. Neacșa (cpt.), M. Chindriș – T. Mitran, Hergheligiu, Nic. Pîrvulescu – M. Coman
Rezerve: Blaga, Hrezdac, Câmpan, Seb. Ion, Lupu, Predică, Ad. Nicolae, Bradu, Velisar
Antrenor: Florin Maxim

CS Mioveni: Fl. Croitoru – Șerbănică (cpt.), Cr. Ignat, R. Garutti, D. Toma, Andr. Panait, Gogor, Căprescu, I. Șerban, Blănaru, Al. Cr. Stan
Rezerve: Val. Sima, Mih. Costea, M. Dică, Duțan, Massaro, Văsălie, Guțea, Burnea, Bolohan
Antrenor: Constantin Schumacher

Arbitru: Ovidiu Robu (Chitila)

Match Quiz FCSB - Rapid

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul FCSB - Rapid și câștigă premiile puse în joc!

VIDEO. GSP Live » Bogdan Apostu, după victoria zdrobitoare a Corvinului în Cupa României: „Scorul este unul neverosimil!”

Mai puteți citi:

Internaționalul lui CFR Cluj n-a suportat umilința! A anunțat că pleacă la vară: „Aici avem nevoie de un antrenor ca lumea”

Gică Hagi, mai fericit ca niciodată: „Perfect! Eu am o vorbă, le-am zis-o și băieților”

La EURO GSP, Pițurcă a prevăzut finala Champions League și dă de pământ cu 3 „grei” ai vremurilor noastre: „Au fost PANARAME!”

„E foarte grav ce a spus Șucu!” » A „citit” ce se întâmplă la Rapid: „Vine președinte cu Șumudică antrenor!”