FOTBAL  »  LIGA 2  »  DINAMO

VIDEO+FOTO Dinamo a făcut doar egal cu locul 7 din Liga 3, în primul amical al anului

Dinamo joacă un meci amical în compania lui CS Păulești, live de la ora 12:00 +7   FOTO
Dinamo joacă un meci amical în compania lui CS Păulești, live de la ora 12:00

Articol de , - Publicat sambata, 21 ianuarie 2023 14:00 / Actualizat sambata, 21 ianuarie 2023 14:35

Dinamo a remizat, scor 0-0, în fața celor de la CS Păulești, locul 7 în Seria 5 din Liga 3, într-un amical jucat la Buftea.

Trupa antrenată de Ovidiu Burcă a dominat categoric prima repriză, ratând nu mai puțin de 8 ocazii a de marca. „Câinii roșii” au lovit de două ori bara transversală, prin Șerban (minutul 20) și Dani Iglesias (23).

Vali Lazăr, gest ciudat în amicalul cu Dinamo! A aruncat cu chiloți către banca lui Burcă: „Luați! Să-i dați lui Mister” » Schimb de replici cu fostul antrenor
DINAMO

Cea mai mare ocazie a partidei a fost ratată în minutul 34, de Borcea. Scăpat pe un contraatac, în urma unui corner, Delciu a ajuns în careul celor de la Păulești, i-a pasat lui Borcea, care a trimis direct în portar, din 5 metri.

Ovidiu Burcă a schimbat întreaga echipă la pauză, iar în repriza a doua, Dinamo nu a mai jucat la fel de entuziasmant ca în prima parte a meciului. Trupa din „Ștefan cel Mare” și-a mai creat puține ocazii de a marca la poarta lui Nedelcu.

Ilie Dumitrescu s-a enervat în direct când a aflat ce riscă Pintilii: „Pe bune? Stai, mă, puțin. E o glumă proastă!”
FCSB

Final: Dinamo - CS Păulești 0-0

• Minutul 90: Final de meci! Dinamo și CS Păulești au încheiat la egalitate, scor 0-0
  • Minutul 48: Alex Irimia primește o pasă de la marginea careului și trimite puțin pe lângă poartă.
  • A început repriza a doua!
  • Pauză la Buftea! Dinamo și CS Păulești se află la egalitate, scor 0-0.
  • Minutul 37: Același Borcea reia cu capul din 7 metri, însă portarul oaspeților trimite in extremis în corner.
  • Minutul 34: Delciu scapă pe un contraatac, îi pasează lui Borcea, însă acesta trimite direct în portarul prahovenilor.
  • Minutul 23: Dani Iglesias trimite cu capul în bara transversală. Centrarea a plecat din gheata lui Șerban.
  • Minutul 20: O nouă mare oportunitate pentru Dinamo. Șerban zguduie bara transversală a porții cu un șut violent, de la 18 metri.
  • Minutul 18: Delciu a primit o centrare de la marginea careului de la Gorka Larrucea, însă a șutat în plasa laterala a porții Păuleștiului.
  • Minutul 17: Moura șutează din unghi, din interiorul careului, execuție care l-a pus la încercare pe portarul oaspeților
  • Minutul 9: A doua mare șansă pentru Dinamo. Delciu a șutat de la marginea careului, milimetric pe lângă stâlpul din stânga porții lui Nedelcu
  • Minutul 7: Prima ocazie a meciului: Florescu a scăpat pe un contraatac, a ajuns în careul prahovenilor și a șutat puțin pe lângă poartă
+3 FOTO

Zăvăleanu: „Burcă nu trebuie blamat”

Mai devreme sau mai târziu banii trebuie să vină. Noi facem eforturi în acest sens. După cum știți, s-a achitat un salariu. Așteptăm să mai intre banii pe Sorescu și să atunci să ajungem cu situația cât mai la zi.

Am mai avut discuții telefonice cu jucătorii, am încercat să înțeleg ce s-a întâmplat. Cred că lucrurile puteau fi gestionate altfel, dar, din nefericire, a fost așa cum a fost și acum nu mai putem da timpul înapoi.

Mi se pare în regulă că domnul Burcă și-a spus punctul de vedere. Nu cred că trebuie blamat pentru treaba asta. Are o opinie, și-o exprimă. Eu nu știu de ce a fost așa criticat. Și dacă aș ști ce s-a întâmplat în vestiar m-aș abține să vorbesc, pentru că mi se pare normal să respectăm intimitatea vestiarului.

Există discuții cu mai mulți posibili investitori, însă totul este grevat de ceea ce se întâmplă cu planul de reorganizare, cu apelul, cu soluțiile pe care le vom găsi, pentru ca într-un final planul nostru de reorganizare să fie unul fiabil din punct de vedere financiar

Răzvan Zăvăleanu, administrator judiciar Dinamo

Ce au remarcat reporterii GSP, aflați la fața locului

• Dinamo a fost susținută de aproximativ 50 de fani. Toți au stat în afara arenei din Buftea
  • În tribune s-au aflat doar oficialii celor două echipe
  • Fanii și-au arătat, la începutul partidei, sprijinul pentru antrenorul Ovidiu Burcă. Aceștia i-au scandat, în cor, numele.
  • Ovidiu Burcă le-a dat indicații în limba spaniolă lui Dani Iglesias, Gorka Larrucea și Gabriel de Moura.
  • Vlad Iacob, administratorul special al lui Dinamo, și administratorul judiciar Răzvan Zăvăleanu au fost și ei prezenți la meci.
  • Marius Niculae, legenda „câinilor” a asistat, de asemenea, la partidă.

Dinamo - CS Păulești, echipe de start:

Dinamo: Dujmovic - Moura, Giafer, Patriche, Șerban - Delciu, Gorka, Iglesias, Borcea, Florescu - Țîră
Rezerve care vor juca în repriza a doua: Oncescu, Cr. Ionescu, Bena, Demici, Amzăr, I. Roșu, A. Irimia, Bani, Pop, Ghezali, N. Roșu
Antrenor: Ovidiu Burcă

CS Păulești: Nedelcu - Țăranu, Ștefan, Ioniță, Pinescu - Vrăjitoarea, Stoica - Dumitrașcu, V. Lazăr, Cristian - Vintilă
Rezerve: Dumitru, Andrei, G.  Năstase, C. Neacșu, Leea, G. Bepeanu, Cr. Ardeleanu, Dicu, Zavate
Antrenor: Florin Pripu

Programul lui Dinamo în pauza competițională

Formația antrenată de Ovidiu Burcă (42 de ani) a programat în această iarnă nu mai puțin de 9 meciuri amicale.

• Dinamo - CS Păulești 0-0
  • Dinamo - CSO Plopeni (25 ianuarie)
  • Dinamo - Progresul Spartac (28 ianuarie)
  • Dinamo - CSM Slatina ( 1 februarie)
  • Dinamo - Gloria Buzău (4 februarie)
  • Dinamo - Muscelul Câmpulung Elite (8 februarie)
  • Dinamo - Unirea Slobozia (10 februarie)
  • Dinamo - Farul Constanța (11 februarie)
  • Dinamo - FC Brașov (18 februarie)

3 jucători au reziliat contractele cu Dinamo

Alin Dudea a devenit ieri cel de-al treilea fotbalist care-și reziliază contractul cu Dinamo! După Ștefan Fara și Vasile Buhăescu, fundașul central de 25 de ani și-a încheiat, oficial, socotelile cu formația pentru care evolua din 2016.

Alin Dudea refuzase inițial să plece în condițiile pe care i le impunea clubul. Fundașul a cerut să fie plătit la zi ca să plece, adică să încaseze banii pentru două luni. Conducerea i-a propus să rezilieze contractul și să accepte să primească banii în luna martie.

VIDEO. Mesaje de ultimă oră ale celor 6 jucători străini de la Dinamo: „Acesta este adevărul!”

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”