FOTBAL  »  NATIONALA  »  SLOVACIA - ROMÂNIA

Gazon ORIBIL la Frankfurt, în meciul României cu Slovacia / Sursă foto: Imago Images +15   FOTO

Articol de , - Publicat miercuri, 26 iunie 2024 19:22 / Actualizat miercuri, 26 iunie 2024 20:15

România joacă meciul decisiv cu Slovacia de la Euro 2024. Ondrej Duda (29 de ani) a deschis scorul în minutul 24 la Frankfurt, pe stadionul lui Eintracht, iar „tricolorii” au egalat prin Răzvan Marin, din penalty, în minutul 36. Un detaliu negativ a atras atenția. Gazonul se prezintă în condiții execrabile.

Naționala României a intrat greu în meci și a primi gol în prima repriză. Gazonul contribuie la lipsa spectacolului. Reporterii GSP transmit faptul că sunt mici porțiuni în care iarba lipsește, locurile respective fiind umplute cu nisip. În comparație, la Stuttgart, acolo unde Belgia va înfrunta Ucraina, plouă torențial!

FOTO. Gazonul arenei din Frankfurt lasă de dorit la meciul României cu Slovacia

+11 FOTO

Gazonul de pe Deutsche Bank Park din Frankfurt, arena pe care „tricolorii” dau piept cu Slovacia în meciul decisiv pentru „optimile” Euro 2024, se prezenta oricum mai rău pe zi ce trece.

Amintește de meciul României cu Franța din 2011, de la inaugurarea Arenei Naționale. Partida de duminică seara dintre Germania și Elveția, scor 1-1, a făcut ca suprafața de joc să se degradeze și mai tare.

Cinci dintre cele 51 de meciuri de la Euro 2024 au fost repartizate stadionului din Frankfurt, Deutsche Bank Park, arena pe care-și desfășoară meciurile de acasă Eintracht.

Pe parcursul partidei dintre Slovacia și România, la fiecare duel intens sar brazde din gazon. Slovacii n-au resimțit această problemă și au deschis scorul. „Tricolorii” au egalat înainte de pauză prin Răzvan Marin.

Andrei Burcă în România - Slovacia, foto: Guliver/gettyimages
Bucuria României, după egalul cu Slovacia, foto: Gettyimages
Ianis Hagi în România - Slovacia, foto: Imago
Slovacia - România / Sursă foto: Imago Images
+31 FOTO

De altfel, starea gazonului de pe Deutsche Bank Park este motivul pentru care antrenamentele oficiale dinainte de Slovacia - România au fost mutate. „Tricolorii” au efectuat ședința oficială de pregătire pe Stadion Am Brentanobad, complexul în care evoluează echipa feminină a celor de la Eintracht.

VIDEO. FABULOS! Imnul României cântate de 35.000 de români la meciul cu Slovacia de la Euro 2024

Explică atacurile lui Alin Stoica: „Din cauza asta are această răutate aparte și rupere de realitate”
Din a patra divizie pe culmea Europei în 3 ani! » Fotbalistul refuzat de Craiova a costat 850.000 euro. Acum e cotat la 40 de milioane și e cel mai bun de la Euro 2024!
Euro 2024
Doina olandezului: moldoveanca i-a furat inima unui adversar al României » Fotografiile care au topit internetul

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda