FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

Anunț de ultim moment în lotul echipei naționale » Iordănescu i-a găsit înlocuitor lui Camora

Andrei Borza

Articol de - Publicat luni, 09 octombrie 2023 10:29 / Actualizat luni, 09 octombrie 2023 10:45

Mario Camora (36 de ani) a rezistat doar 6 minute pe teren în meciul de duminică seară de pe Arena Națională, contra lui Dinamo, scor 1-1. Camora a fost înlocuit în minutul 8 cu Matei Ilie (20 de ani), iar apoi a fost surprins plângând pe banca de rezerve, în timp ce primea îngrijiri medicale.

• Belarus - România are loc pe 12 octombrie, de la ora 21:45. Meciul va fi liveTEXT pe GSP.ro și televizat pe Antena 1
  • România - Andorra se joacă pe 15 octombrie, de la 21:45, liveTEXT pe GSP.ro și la TV pe Prima TV

Căpitanul CFR-ului fusese convocat de Edward Iordănescu (45 de ani) la naționala României pentru dubla cu Belarus și Andorra, dar selecționerul a fost nevoit să găsească rapid un înlocuitor. Așa cum GSP a anunțat duminică, Andrei Borza îi va lua locul lui Camora printre „tricolorii” mari.

Mihai Stoica anunță o ședință de urgență la FCSB: „E alarmant și trebuie discutat”
FCSB

Andrei Borza, în locul veteranului Mario Camora la națională

În locul lui Camora, Iordănescu l-a chemat de urgență pe Andrei Borza (17 ani). Fundașul Rapidului fusese inițial convocat la reprezentativa naționalei U21. Borza a fost integralist în 7 meciuri la Rapid în acest sezon, după ce a fost transferat de la Farul Constanța în această vară pentru suma de 800.000 de euro.

Borza a marcat la ultima selecție la naționala U21, în înfrângerea cu 3-2 cu Albania. Fundașul stânga reușea atunci golul de 2-0, dar apoi a urmat întoarcerea de scor reușită de albanezi.

Mario Camora: „Cu siguranță e ruptură”

Mario Camora a declarat la finalul partidei cu Dinamo că nu va putea onora convocarea la națională: „Cu siguranță e ruptură, sper să revin cât mai repede. Am luat gol foarte ușor, dar apoi echipa a revenit. Am avut multe ocazii, dar, din păcate, am obținut doar un rezultat de egalitate. Eu zic că astăzi am pierdut două puncte aici după ce am făcut o repriză secundă bună. Nu am intrat bine în joc, am luat un gol foarte rapid și foarte ușor.”

Lotul complet al României pentru partidele cu Belarus și Andorra:

• PORTARI: Horațiu Moldovan (FC Rapid 1923, 5/0), Florin Niță (Gaziantep | Turcia, 19/0), Ștefan Târnovanu (FCSB, 1/0)
  • FUNDAȘI: Andrei Rațiu (Rayo Vallecano | Spania, 12/1), Deian Sorescu (Rakow | Polonia, 13/0), Radu Drăgușin (Genoa | Italia, 9/0), Adrian Rus (Pafos | Cipru, 17/1), Andrei Burcă (Al - Okhdood | Arabia Saudită, 21/1), Bogdan Racovițan (Rakow | Polonia, 0/0), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova | 30/2), Andrei Borza (Rapid, 0/0)
  • MIJLOCAȘI: Vladimir Screciu (Universitatea Craiova | 2/0), Marius Marin (Pisa | Italia, 12/0), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 48/2), Nicolae Stanciu (Damac FC | Arabia Saudită, 62/13), Alexandru Cicâldău (Konyaspor | Turcia, 32/4), Darius Olaru (FCSB | 13/0), Olimpiu Moruțan (Ankaragucu | Turcia, 11/1), Dennis Man (Parma | Italia, 19/6), Ianis Hagi (Deportivo Alaves | Spania, 27/2), Valentin Mihăilă (Parma | Italia, 14/4), Florinel Coman (FCSB, 9/0)
  • ATACANȚI: Denis Alibec (Muaither | Qatar, 33/4), Denis Drăguș (Gaziantep | Turcia, 5/2), Daniel Bîrligea (CFR Cluj, 0/0), Louis Munteanu (Farul Constanța, 0/0).

Vezi și alte știri:

Alaves - Betis 1-1, Ianis Hagi a contribuit la golul egalizator
ALAVES - BETIS 1-1
Ce au spus dinamoviștii după egalul scos cu CFR Cluj: „Dacă vom juca la fel ca în prima repriză, vom avea un campionat bun”
DINAMO - CFR CLUJ 1-1