FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - UCRAINA

FOTO Lunin a fost cu românii! Portarul Ucrainei s-a păcălit la golul de 2-0 al lui Răzvan Marin

Răzvan Marin/ foto Imago Images +33   FOTO
Răzvan Marin/ foto Imago Images

Articol de - Publicat luni, 17 iunie 2024 17:13 / Actualizat luni, 17 iunie 2024 17:31

Răzvan Marin, mijlocașul naționalei României, a marcat din afara careului cu Ucraina, pentru 2-0, în prima etapă a grupelor de la EURO 2024.

Marin l-a învins pe Lunin cu un șut din afara careului, în minutul 53. Portarul lui Real Madrid, a greșit, mingea i-a trecut pe sub brațe.

FOTO. Răzvan Marin, gol din afara careului în România - Ucraina

Execuția lui Răzvan Marin cu Ucraina

România s-a apărat jos în startul reprizei a doua, dar a reușit să lovească pe contraatac. Drăguș a luat mingea și a cărat-o până la mijlocul terenului, apoi i-a pasat lui Rațiu. Fundașul dreapta a continuat el contraatacul și i-a pasat lui Man, dar a fost blocat de un fundaș advers.

Balonul s-a dus la Răzvan Marin, care l-a trimis din prima la colțul lung. Lunin, care fusese învins și de Stanciu, a plonjat degeaba, mingea i-a trecut pe sub brațe și a intrat în plasă.

Eurogolul lui Nicolae Stanciu a făcut „Allianz Arena” să se zguduie / foto: Guliver/Getty Images
România - Ucraina / foto: Guliver/Getty Image
Naționala României a scris o filă de istorie în fața Ucrainei, obținând cel mai clar succes la un turneu continental / FOTO: Imago Images
+29 FOTO

În acel moment, stadionul lui Bayern Munchen a „explodat” pur și simplu. Românii de pe arenă au făcut o atmosferă fabuloasă, au strigat pentru echipa națională, care a avut o prestație de vis.

Doar 4 minute mai târziu, Denis Drăguș a marcat din fața porții, din pasa lui Dennis Man. El a fost la limita ofsaidului, dar a fost în joc, salvat de un fundaș advers.

Ungurii sunt cu ochii pe meciul României de la Euro! Cum îi putem ajuta să se califice în „optimi”
Euro 2024
Slovacia - România, decisiv pentru „optimile” EURO 2024 » Cum arată primul „11” pregătit de Edi Iordănescu

Știm pe cine ar întâlni România în optimi » Locul 1 în grupă e singurul cu adversar simplu! Pe locurile 2-3, dăm de un COȘMAR

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”