FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - UCRAINA

Nicolae Stanciu/ foto Guliver/GettyImages +9   FOTO
Nicolae Stanciu/ foto Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat luni, 17 iunie 2024 16:32 / Actualizat luni, 17 iunie 2024 17:23

Nicolae Stanciu (31 de ani), căpitanul echipei naționale, a marcat un gol superb pentru România în meciul cu Ucraina, primul la EURO 2024.

Stanciu a primit mingea de la Dennis Man, care a recuperat în terenul advers. Nu a stat pe gânduri și a tras direct în vinclul. Lunin, portarul lui Real Madrid, nu a avut nicio șansă.

FOTO. Nicolae Stanciu, gol spectaculos pentru România, cu Ucraina

Golul lui Nicolae Stanciu în România - Ucraina, FOTO:  Guliver/GettyImages
+5 FOTO

Ucrainenii au început mai bine meciul de pe Allianz Arena, au dominat clar primele 25 de minute. Apărarea României a avut emoții cu Mudryk și compania, dar a rezistat. Și a lovit când nu se aștepta nimeni.

Tricolorii au făcut un pressing agresiv în treimea adversă, prin Răzvan Marin. Lunin a pasat greșit până la Dennis Man și acesta a scos pentru Stanciu, la marginea careului mare. Nicușor a arătat din nou că principala lui calitate e șutul de la distanță și l-a învins pe Lunin cu o execuție fabuloasă, poate cel mai frumos gol de la EURO de până acum. Mingea s-a dus glonț sub „transversală”.

Toată lumea a văzut pasa lui Man și execuția de mare maestru a lui Stanciu, dar pressing-ul lui Răzvan Marin a deblocat. Pentru că dacă nu mergea la Lunin să-l forțeze să joace în criză de timp și spațiu, probabil Lunin ar fi încercat din nou o pasă de calitate sau ar fi găsit o altă soluție mult mai bună.

Mi-a plăcut foarte mult galbenul României, care se vede extraordinar și în tribună și pe teren. O primă repriză fantastică, sper să menținem acelați ritm și în a doua repriză

- Leo Grozavu, la pauză, la GSP Live

Stanciu, al doilea căpitan care marchează la EURO

Stanciu e al doilea căpitan al unei naționale care marchează la Campionatul European din Germania. Primul a fost Alvaro Morata, căpitanul Spaniei, care a deschis scorul în meciul cu Croația, scor 3-0.

Atacantul spaniol a marcat însă dintr-o poziție mult mai ușoară, singur cu portarul la colțul lung.

VIDEO. Atmosferă nebună după golul României

Stadionul a „explodat” pur și simplu după golul lui Nicolae Stanciu. Cei 30.000 de români din tribune au început să scandeze și au dominat absolut tot fondul sonor.

Ungurii sunt cu ochii pe meciul României de la Euro! Cum îi putem ajuta să se califice în „optimi”
Euro 2024
Slovacia - România, decisiv pentru „optimile” EURO 2024 » Cum arată primul „11” pregătit de Edi Iordănescu

Știm pe cine ar întâlni România în optimi » Locul 1 în grupă e singurul cu adversar simplu! Pe locurile 2-3, dăm de un COȘMAR

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”