INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Revenire cu ezitări pentru Răzvan Marin: „A fost în stare să dea dureri de cap întregii defensive” + Notele după eșecul cu Bologna

Răzvan Marin, în duel cu Calafiori, în eșecul cu Bologna / Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 16 martie 2024 11:47 / Actualizat sambata, 16 martie 2024 12:23

Răzvan Marin (27 de ani) s-a întors printre titularii lui Empoli în jocul de vineri seară contra Bolognei (0-1). Mijlocașul român a oferit o mare ocazie de gol oaspeților și a pus bazele fazei din care s-a marcat în prelungiri. Totuși, presa italiană l-a notat cu 6

Incert până cu câteva ceasuri înaintea partidei cu Bologna (0-1) din cauza unei contuzii la coaste care l-a făcut să rateze duelul cu Milan, Răzvan Marin a strâns din dinți și a rezistat vineri seară 90 de minute pe „Carlo Castellani" în prologul etapei a 29-a în Serie A.

Veste cât se poate de bună pentru selecționerul Edi Iordănescu în perspectiva amicalelor cu Irlanda de Nord și Columbia.

Răzvan Marin l-a salvat o dată pe goalkeeperul Caprile

Mijlocașul lui Empoli a avut în repriza a doua un șut la poartă de la distanță, dar și la distanță de poarta lui Skorupski, iar în rest s-a axat pe sarcinile defensive. Dar spre final, a părut obosit și a comis două erori în faza de posesie, oferind două ocazii clare celor de la Bologna.

La prima, l-a servit pe tavă pe Saelemaekers, scăpat singur cu Caprile (omul meciului), care a reușit să pareze. La a doua fază însă, a greșit la pasa de contraatac, iar din acțiunea rezultată, a ieșit golul decisiv marcat de Fabbian în minutul 90Ă4

Ordinul dat de Ladislau Boloni la Metz: „Trebuie «să transpirăm sânge» dacă vrem să obținem răsplata!”
FRANȚA

„Gafa răsunătoare și viteza bună"

Gazzetta dello Sport a scos în evidență „gafa răsunătoare" din minutul 82, cu o pasă direct la Saelemaekers, dar i-a acordat nota 6:

„S-a ocupat și de construcția jocului, cu partenerul Maleh pe post de gorilă. A arătat o viteză bună în zonele cu densitate mare din linia de mijloc a lui Thiago Motta".

„Marin a pierdut o minge însângerată"

Și Corriere dello Sport i-a apreciat la fel evoluția: „Nebună repriza secundă făcută de Marin, capabil să creeze dureri de cap (și nu puține) întregii apărări. A pierdut o minge însângerată".

Cea mai aspră în judecată s-a dovedit „Pianeta Empoli" (nota 5): „O seară dificilă în general a românului, la care se adaugă o greșeală de neiertat, ce doar din întâmplare nu se transformă în golul advers".

Meciul a fost unul greu, Bologna a avut o posesie mare a balonului și a trebuit să se sacrifice la faza de neprezentare. Per total, Marin s-a descurcat bine
Tuttomercatoweb.com, agenție italiană

1.238de minute a strâns Răzvan Marin din cele 22 de partide jucate în acest sezon la Empoli, reușind numai două assisturi

Abia anunțat titular, Radu Drăgușin a primit o veste proastă din partea lui Ange Postecoglou: „Vom întări acel compartiment”
ANGLIA
Lovitură pentru Barcelona! Revenirea pe Camp Nou se amână: noi imagini de interior ale bijuteriei catalane