INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AC MILAN - TORINO 2-0

AC Milan - Torino 2-0. Rafael Leao continuă forma extraordinară! Încă un gol în Serie A, iar Milan rămâne lider

Rafael Leao, celebrând golul cu Torino / Sursă foto: Guliver/Getty Images +11   FOTO
Rafael Leao, celebrând golul cu Torino / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 ianuarie 2021 08:20 / Actualizat duminica, 10 ianuarie 2021 11:03

AC Milan va rămâne lider și după etapa #17 din Serie A. „Diavolii” au învins-o pe Torino, scor 2-0, și s-au distanțat la patru puncte de Inter, care are un meci mai puțin.

Moralul n-a fost la cele mai ridicate cote în echipa lui Stefano Pioli, care abia ce venise după prima înfrângere a sezonului, 1-3 cu Juventus. Eșecul din derby n-a părut s-o afecteze însă pe Milan, care a tranșat partida cu Torino încă din prima repriză.

Milanezii au deschis scorul după 25 de minute, iar la finalizare s-a găsit noul puști minune al „diavolilor”, Rafael Leao. Angajat perfect în careu, portughezul de 21 de ani nu a clipit și a ajuns la trei goluri în ultimele cinci etape. Până la pauză a înscris și Kessie, din penalty, care a reușit în minutul 36 golul ce avea să închidă definitiv tabela.

5 goluria înscris Rafael Leao pentru AC Milan în actuala stagiune

AC Milan - Torino 2-0 / Guliver/Getty Images
+7 FOTO
  • Sursă foto: Guliver/Getty Images

Rafael Leao, înlocuit cu Ibrahimovic

Pe teren și-a făcut apariția și Zlatan Ibrahimovic, cel care absentase o lungă perioadă din cauza unei accidentări. În minutul 85, superstarul suedez i-a luat locul chiar lui Rafael Leao. La gazde, Ciprian Tătărușanu a rămas rezervă.

La finalul lui 2020, Rafael Leao (21 de ani) a înscris cel mai rapid gol din istoria Serie A. Portughezul a marcat după 6,2 secunde pentru AC Milan în meciul cu Sassuolo.

VIDEO Rezumatul meciului AC Milan - Torino

Clasament Serie A:

VIDEO Mateo Messi nu se dezminte! Cum a sărbătorit al doilea gol marcat de Leo, în Granada - Barcelona 0-4

Granada - Barcelona 0-4 » Lionel Messi și Antoine Griezmann, spectacol total la Granada

OSASUNA - REAL MADRID 0-0 » Real Madrid pierde două puncte prețioase la Pamplona

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”