INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Un record stabilit de Adrian Ilie în urmă cu 24 de ani, în pericol » Cine este atacantul care e pe urmele „Cobrei”

Adrian Ilie
Adrian Ilie

Articol de - Publicat luni, 28 martie 2022 17:40 / Actualizat vineri, 08 aprilie 2022 14:28

Pierre Emerick-Aubameyang este unul dintre cei mai în formă atacanți din lume. Transferul la Barcelona l-a ajutat să se reinventeze. Vârful gabonez țintește să doboare un record vechi de 24 de ani, care îi aparține românului Adrian Ilie.

Cu 7 goluri reușite în 7 meciuri jucate în campionat de la transferul său pe „Camp Nou” în ianuarie, Aubameyang se apropie cu pași mari de recordul stabilit de Ilie, încă din anul 1998.

Robert Lewandowski, tot mai aproape de Barcelona » Polonezul a ajuns la un acord de principiu cu catalanii
SPANIA

Atunci, Adrian Ilie ajungea la Valencia în a doua parte a sezonului, reușind un retur excepțional de campionat. A impresionat încă de la primele meciuri în tricoul „liliecilor”, câștigându-și porecla de „Cobra”, după ce Claudio Ranieri l-a cacacterizat așa: „E ca o cobră, te înțeapă, te ucide”, spunea antrenorul italian la acea vreme, potrivit Marca.

Recordul lui Adrian Ilie, în pericol să fie doborât

În acel sezon, Ilie reușea 12 goluri în 17 meciuri jucate, devenind jucătorul cu cele mai multe reușite din postura unui jucător adus în perioada de transferuri din iarnă.

Jurnaliștii spanioli consideră că acest record în pericol să fie doborât, dacă Aubameyang își continuă forma de până acum. Gabonezul mai are nevoie de 6 goluri în ultimele 10 etape pentru a-l depăși pe Ilie.

Adrian Ilie în tricoul Valenciei

Aubameyang, omul momentului la Barcelona

Pierre-Emerick Aubameyang se dovește o achiziție extraordinară. Adus gratis de la Arsenal, unde se afla în conflict cu antrenorul Mike Arteta, vârful gabonez s-a integrat perfect și a schimbat fața ofensivei catalane.

Acesta a fost cel mai bun om al meciului împotriva celor de la Real Madrid, reușind o „dublă” și o pasă decisivă cu călcâiul.

În minutul 29, fostul „tunar” a reluat cu capul dintre Alaba și Militao, pentru 1-0. Imediat după pauză, în minutul 47, a oferit un assist genial pentru Ferran Torres, cu câlcâiul. Opera gazonezului a fost desăvârșită în minutul 53, când l-a „executat” pe Courtois cu o „scăriță” elegantă.

Prestația lui a atras și o serie de recorduri. Aubameyang este primul jucător al Barcelonei din secolul 21 care participă direct la 3 reușite (gol sau assist) la debutul în „El Clasico”.

Aubameyang a marcat în ultimele 5 meciuri directe disputate contra lui Real Madrid (6 goluri). E primul jucător care are o astfel de serie în secolul 21. Precedentele meciuri în care vârful catalanilor a marcat în poarta lui Real Madrid au fost în Liga Campionilor, în sezoanele 2016/2017 și 2017/2018. Atunci evolua pentru Borussia Dortmund.