INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

Ianis Hagi, pe teren în ultimul sfert de oră din Alaves - Granada » Cum s-a descurcat + clasamentul actualizat din La Liga

Deportivo Alaves, echipa lui Ianis Hagi, primește vizita Granadei de la 22:00, în runda cu numărul #14 din La Liga. Partida poate fi urmărită în format liveTEXT pe GSP.ro și la tv pe Digi Sport 4 și Orange Sport 3. foto: Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 24 noiembrie 2023 23:59 / Actualizat sambata, 25 noiembrie 2023 00:01

Deportivo Alaves, cu Ianis Hagi pe teren din minutul 74, a învins-o pe Granada, scor 3-1, în runda cu numărul 14 din La Liga.

Alaves a confirmat jocul bun arătat înaintea pauzei internaționale. Formația pregătită de Luis Garcia Plaza a avut o eficiență maximă în prima repriză a disputei cu Granada

Ianis Hagi, pe teren în Alaves - Granada

Cu un singur șut expediat pe poartă, cel al lui Rebbach, din minutul 38, bascii au intrat cu avantaj de 2-0 la cabine. Asta pentru că Torrent și-a trimis mingea în propria poartă în minutul 11.

Omorodion a tranșat soarta partidei cu reușita din minutul 55. Ianis Hagi a fost introdus la Deportivo în minutul 74, fără vreo reușită majoră.

Uzuni a semnat reușita de onoare a celor de la Granada, în minutul 86.

Alaves ajunge la 15 puncte și urcă provizoriu pe locul 12 în la Liga. Pentru formația lui Ianis Hagi urmează încă un meci abordabil, la Mallorca, ocupanta locului 17.

Clasamentul din La Liga, după Deportivo Alaves - Granada

FINAL. Alaves - Granada 3-1

Alaves - Granada, echipele de start

Alaves (4-2-3-1): Sivera - Gorosabel, Abqar, Marin, Lopez - Blanco, Guevara - Rebbach, Guridi, Rioja - Omorodion
Rezerve: Owono, Rodriguez, Alkain, Benavidez, Duarte, Garcia, Gonzalez, Hagi, Karrikaburu, Maras, Sola, Tenaglia
Antrenor: Luis Plaza Garcia

Granada (4-3-30: Ferreira - Manafa, Miquel, Torrent, Neva - Villar, Gumbau, Melendo, - Uzuni, Boye, Fernandez
Rezerve: Lopez, Fernandez, Bosch, Callejon, Diaz, Diedhiou, Petrovic, Puertas, Ruiz, Sanchez, Weissman
Antrenor: Paco Lopez

Cele mai interesante statistici înainte de meci

Deportivo Alaves, echipa la care evoluează Ianis Hagi, ocupă locul 15 în La Liga, cu 12 puncte, în timp ce Granada este penultima, cu doar 7 puncte.

În ultimul meci, Alaves a fost învinsă de Barcelona, scor 2-1. Gazdele au înregistrat o singură victorie în ultimele 5 partide de campionat, 1-0 cu Almeria.

Granada speră să pună capăt seriei de 10 meciuri la rând fără victorie. Oaspeții de astăzi n-au mai câștigat în campionat de pe 26 august, când învingeau Mallorca, 2-1.

Un arbitru retras la finele sezonului trecut, dornic să revină în iarbă: „Adevărul este că m-au retrogradat!”