INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TURCIA

Alexandru Maxim, gol de efect după 162 de zile » Cel mai bun meci al sezonului

Alexandru Maxim speră tot mai mult că va evita retrogradarea / Foto: X Gaziantep

Articol de - Publicat luni, 22 aprilie 2024 14:37 / Actualizat luni, 22 aprilie 2024 15:02

Alexandru Maxim (33 de ani), mijlocașul lui Gaziantep, a fost omul partidei cu Kasimpașa (2-0). A deschis scorul din lovitură liberă și a oferit un assist. Românul a ajuns la 3 goluri și 7 assisturi în 34 de meciuri disputate în acest sezon și a reușit să-și scoată echipa din zona retrogradării, cu un punct deasupra lui Karagumruk și Hatay.

Românii de la Gaziantep nu depun armele și, pentru prima oară după multă vreme, au ieșit de pe locurile retrogradabile. Seria neagră de trei eșecuri din Super Lig a fost întreruptă de victoria de acasă (2-0) cu Karagumruk. Rezultatul a fost influențat decisiv de Alexandru Maxim, care aseară a făcut cel mai bun meci al stagiunii.

Îl recunoști? Fostul „Balon de Aur” și-a șocat fanii, apoi a dezvăluit adevărul despre imaginea postată
ITALIA

Mijlocașul de 33 de ani a reușit să marcheze după o secetă de 162 de zile, precedenta realizare fiind pe 11 noiembrie, într-un 3-0 cu Alanya. Au trecut 20 de meciuri de campionat de atunci, în care nu s-a mai lipit la gol.

Și ce gol a semnat Maxim, dintr-o lovitură liberă executată din lateral în minutul 6! A fost abia al treilea său gol în actuala Super Lig, primul fiind cu Rize (2-0), pe 6 noiembrie.

17 luni au trecut de la precedentul joc cu două goluri influențate

„Maxim i-a făcut pe fani fericiți", a titrat în cronica meciului cortidianul local Telgraf. Alex nu s-a limitat la deschiderea scorului și a influențat și golul al doilea, oferindu-i un assist lui Kızıldağ (33).

Al șaselea în acest campionat și al șaptelea dacă punem și Cupa Turciei la socoteală. Interesant e că ultima oară în care Maxim a contribuit decisiv la două goluri ale lui Gaziantep (două assisturi) a fost tot împotriva lui Karagumruk (3-3), pe 13 noiembrie 2022.

Pentru a găsi precedenta partidă în care „tricolorul", cu 56 de selecții și 7 goluri, a reușit un gol și o pasă decisivă, trebuie să ne întoarcem în timp până pe 11 decembrie 2022, într-o întâlnire din Cupă cu Boluspor (3-1), în care el a purtat și banderola de căpitan.

Doar un punct peste Karagumruk și Hatay, aflate în „zona roșie"

Deși Marius Șumudică a plecat deja de aproape șapte săptămâni, cei patru români continuă să joace titulari la Gaziantep. În confruntarea de duminică seară, Florin Niță și Deian Sorescu au fost integraliști la gazde, în timp ce Alexandru Maxim a fost schimbat în minutul 80, iar Denis Drăguș a ieșit în primul minut al prelungirilor.

Gaziantep a urcat pe locul al 16-lea, primul de deasupra liniei retrogradării, având cu un punct peste Karagumruk și Hatay, cu cinci etape rămase de jucat.

Ladislau Boloni, acid: „Zona roșie?! Aș spune mai degrabă portocaliu închis”
LE HAVRE - METZ 0-1
Fabio Cannavaro a bătut palma cu noua echipă! Debut straniu: va sta pe bancă doar 19 minute
ITALIA

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”