INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - CELTA VIGO

FOTO Meci nebun în La Liga » Barcelona a reușit o remontada de senzație, în 8 minute

Barcelona - Celta Vigo/ foto: Imago Images +5   FOTO
Barcelona - Celta Vigo/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 23 septembrie 2023 21:34 / Actualizat duminica, 24 septembrie 2023 08:28

Barcelona a câștigat cu Celta Vigo, scor 3-2, în etapa #6 din La Liga. Catalanii erau conduși cu 2-0 în minutul 77, dar au revenit și au câștigat.

Pe stadionul olimpic din Barcelona, Celta a deschis scorul după 19 minute de joc. Oaspeții și-au păcălit adversarii după un corner, jucătorii Barcelonei ieșind greșit la ofsaid. Mingea a ajuns la Larsen, care l-a învins pe Ter Stegen cu un șut cu dreptul la colțul lung, fiind scăpat de Cancelo

Pentru prima dată în 93 de ani » Noua senzație din La Liga a mai năucit un adversar și scrie istorie
LA LIGA

Barcelona a plecat apoi în cursa de egalare, dar a mai suferit o lovitură. De Jong s-a accidentat și nu a putut continua. Olandezul a fost înlocuit cu Gavi, care a luat galben la 3 minute de la intrarea pe teren. Înainte de pauză, Celta putea face chiar 2-0, dar De La Torre a trimis peste poartă din careu, după mingea respinsă de Ter Stegen.

Barcelona, remontada de senzație în 8 minute

După un joc pe contre în repriza a doua, meciul s-a aprins pe final. În minutul 77, Douvikas a fructificat un contraatac de excepție și a marcat din pasa lui Iago Aspas, din postură de 1 la 1 cu portarul Barcelonei.

Barca s-a aruncat în atac și a reușit o remontada spectaculoasă pe final, Lewandowski marcând o „dublă” în doar 5 minute. A redus din diferență cu un lob peste portarul advers: mingea a lovit transversala înainte să intre în plasă ('81).

Apoi, polonezul a egalat cu un șut plasat din careu, după o centrare a lui Joao Cancelo ('86). Portughezul a pus cireașa pe tort, cu un gol reușit în minutul 89. Fundașul dreapta s-a demarcat perfect în careu și a ajuns fără marcaj la pasa lui Gavi, apoi a finalizat elegant, din prima.

Barcelona - Celta Vigo/ foto Imago Images
+1 FOTO

Barcelona a ajuns la 16 puncte și e pe primul loc, la egalitate cu Girona. Poate fi depășită de Real Madrid, care joacă duminică împotriva lui Atletico (ora 22:00).

FINAL. Barcelona – Celta Vigo 3-2

• AICI live + statistici
  • Au marcat: Lewandowski 81, 86, Cancelo 89 / Larsen 19, Douvikas 77
  • Larsen a produs șocul în Catalunia și a deschis scorul cu un șut la colțul lung, fără șanse pentru ter Stegen
  • Barcelona a avut noroc pe finalul reprizei. Ter Stegen a scos incredibil o minge trimis din apropiere cu capul de un adversar, balonul a ajuns la De La Torre, însă acesta a trimis peste din careu
  • După o oră de joc, Torres a fost aproape de egalare, dar a trimis pe lângă poartă, din unghi, cu piciorul stâng
  • Celta s-a desprins pe tabelă după un contraatac excepțional. Aspas l-a lansat pe Douvikas, care l-a învins pe Ter Stegen cu un șut plasat
  • Barcelona a revenit uluitor, în doar 8 minute. Lewandowski a marcat primul gol, cu un lob peste portar, apoi a reușit „dubla” cu un șut plasat, din centrarea lui Cancelo. Portughezul a dus apoi scorul la 3-2, după ce a primit o pasă lungă perfectă de la Gavi

+1 FOTO

Barcelona – Celta Vigo, echipele de start

Barcelona: Ter StegenCancelo, Kounde, Christensen, Alonso – De Jong, Romeu, Gundogan – F. Torres, Lewandowski, Joao Felix
Rezerve: Astralaga, Pena - Araujo, A. Balde, Gavi, F. Lopez, I. Martinez, Raphinha, S. Roberto, Yamal
Antrenor: Xavi

Celta Vigo: Villar – Mingueza, Nunez, Starfelt, Dominguez, Ristic – Larsen, Beltran, De la Torre, Bamba - Aspas
Rezerve: Guaita, Marchesin - Aidoo, Dotor, Douvikas, C. Perez, M. Rodriguez, M. Sanchez, H. Sotelo, Swedberg, Tapia, K. Vasquez
Antrenor: Rafa Benitez

Stadion: Estadio Olimpico (Barcelona)
Arbitru: Mario Melero

Programul etapei a 6-a din La Liga

Cristiano Ronaldo a marcat, probabil, cel mai neobișnuit gol din carieră » Reușita lui CR7, învăluită în fum. La propriu!

Ianis Hagi a fost titular în derby-ul basc Alaves - Bilbao » Înlocuit în minutul 67, într-o nouă înfrângere a echipei sale

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga