INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

VIDEO „Dublă” Kane, victorie Bayern! Englezul a câștigat duelul golgheterilor și i-a apropiat pe bavarezi de Leverkusen

Harry Kane a înscris în Bayern Munchen - Stuttgart // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat luni, 18 decembrie 2023 08:47 / Actualizat luni, 18 decembrie 2023 09:09

Harry Kane (30 de ani) a înscris două goluri în Bayern Munchen - Stuttgart 3-0, victorie în urma căreia bavarezii s-au apropiat la 4 puncte de liderul din Bundesliga, Bayer Leverkusen.

Bayern - Stuttgart, epilogul etapei 15 din Bundesliga, i-a pus față în față pe golgheterii campionatului german, Harry Kane, 18 goluri, respectiv Serhou Guirassy, 16 reușite.

Decizie inexplicabilă la golul decisiv din Sepsi - CFR Cluj » Au stat 3 minute la VAR: „Nu îmi vine să cred! Sunt uluit!”
Sepsi - CFR Cluj 2-1

Câștig de cauză a avut englezul din atacul lui Bayern, autorul unei „duble” cu care a ajuns la 20 de goluri în acest sezon de campionat, în numai 14 partide!

Rezumat VIDEO. Bayern Munchen a învins-o pe Stuttgart, 3-0

Kane a avut nevoie de doar două minute pentru a deschide scorul. A punctat în startul meciului cu poarta goală în față, după ce Sane l-a depășit pe portar și l-a servit ideal pe englez.

Harry Kane a făcut 2-0 în minutul 55, la capătul unei faze simple. Centrare din lovitură liberă, respingere nefericită a lui Karazor, în careul mic, de unde Kane s-a înălțat și a introdus balonul în plasă cu o lovitură de cap.

Kim avea să stabilească scorul final puțin mai târziu, în minutul 63, din cornerul executat de Pavlovic.

Pe parcursul meciului, Bayern a avut două goluri anulate. Primul în minutul 25, înscris de Kim, anulat pentru un presupus ofsaid, contestat puternic de fanii echipei gazdă. Al doilea în minutul 45+2, semnat de Thomas Muller, anulat din același motiv!

Victoria face ca Bayern să urce la 35 de puncte, 4 sub liderul Bayer Leverkusen. Bavarezii au, însă, un meci în minus față de echipa lui Xabi Alonso.

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Vestea îngrozitoare care a umbrit victoria Realului: un titular s-a rupt și stă pe bară cel puțin 6 luni!