INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BOXING DAY

Nou lider în Premier League » Rămâne și după duelul dintre Arsenal și West Ham?

Liverpool a învins-o pe Burnley, scor 2-0, și a urcat pentru moment pe primul loc în Premier League.

Articol de - Publicat marti, 26 decembrie 2023 21:29 / Actualizat marti, 26 decembrie 2023 21:38

Elevii lui Jurgen Klopp au venit deciși pe Turf Moor. Cu mirajul primului loc la orizont, Liverpool s-a aruncat în atac din primul minut. Și-a creat 14 ocazii în prima repriză, a cadrat 8 execuții pe poarta lui Trafford, dar doar Nunez a reușit să marcheze, în minutul 6, din pasa lui Gakpo.

Primul meci, prima mare surpriză de Boxing Day » Și-a răpus fosta echipă cu un hattrick
Boxing Day

Liverpool, victorie cu Burnley de Boxing Day

Partea secundă a avut o desfășurare total diferită. „Cormoranii” s-au mulțumit cu un joc de așteptare și n-au mai forțat. Au avut un gol anulat de VAR, pentru ofsaid, apoi nu s-a mai întâmplat mare lucru.

Părea că Burnley nu poate, iar Liverpool nu vrea mai mult. Asta până în minutul 88, când Bruun Larsen a primit o pasă ideală de la Endo. A tras tare, din afara careului, puțin pe lângă poartă. „Cormoranii” au simțit pericolul, au urcat liniile și au rezolvat finalul prin golul lui Jota, o execuție din unghi.

Trupa lui Klopp urcă provizoriu pe primul loc în Premier League. Are 42 de puncte, două este Arsenal. „Tunarii” primesc joi vizita lui West Ham.

Burnley rămâne penultima, cu doar 11 puncte. Pentru formația antrenată de Vincent Kompany urmează un alt test infernal, deplasare pe terenul revelației Aston Villa.

Clasamentul actualizat din Premier League:

Programul și rezultatele etapei de Boxing Day:

Miracolul de Boxing Day » Au legat două victorii în Premier League, pentru prima dată în istoria clubului