INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EURO 2023

FOTO Atenți la „blatul” adversarilor, italienii s-au făcut de râs și sunt OUT de la EURO 2023! Cum arată „sferturile”

Articol de , - Publicat miercuri, 28 iunie 2023 23:45 / Actualizat miercuri, 28 iunie 2023 23:57

Anglia U21 și Israel U21 au avansat din grupa C a Europeanului de tineret. În grupa D am avut parte de dramatism. Franța U21 a încheiat cu victorii pe linie, iar Elveția U21 a fost mai bună într-un clasament în trei în fața italienilor și a norvegienilor.

Programul sferturilor de finală la EURO 2023:

• Sfertul 1: Georgia U21 - Israel U21 » 1 iulie, ora 19:00 (Meskhi Stadium, Tbilisi)
  • Sfertul 2: Spania U21 - Elveția U21 » 1 iulie, ora 22:00 (Stadionul Giulești, București)
  • Sfertul 3: Anglia U21 - Portugalia U21 » 2 iulie, ora 19:00 (Shengelia Arena, Kutaisi)
  • Sfertul 4: Franța U21 - Ucraina U21 » 2 iulie, ora 22:00 (Cluj Arena, Cluj-Napoca)

Grupa C:

Anglia U21 și-a respectat statutul și a încheiat grupa C cu o victorie, 2-0 în fața nemților. Britanicii vor înfrunta în „sferturi” reprezentativa similară a Portugaliei.

Israelienii au confirmat că au o adevărată „Generație de aur”. Au controlat de la un capăt la celălalt dipsuta contra Cehiei U21, s-au impus datorită reușitei semnate în minutul 82 de Omri Gandelman și merg în sferturile de finală. Acolo dau peste gazdele din Georgia.

FINAL. Anglia U21 - Germania U21 2-0

FINAL. Israel U21 - Cehia U21 1-0

Grupa D:

Italienii s-au temut de un „blat” între Elveția U21 și Franța U21, un 3-2 care ar fi terminat toate calculele. Prea atenți la ce fac adversarii, peninsularii au fost învinși de Norvegia, scor 0-1, prin reușita lui Botheim, din minutul 65.

În partea cealaltă, francezii și-au făcut treaba, au zdrobit reprezentativa elvețiană, scor 4-1. Poziția secundă a fost stabilită în urma unui clasament în 3.

• Televizat pe TVR 2
  • Se joacă pe arena „Dr. Constantin Rădulescu”. 1.652 de spectatori au fost prezenți.

FINAL. Italia U21 - Norvegia U21 0-1

Revanșa „Bursucului”: Petrescu a spulberat echipa care i-a stricat debutul la Jeonbuk

Nebunie în Georgia! Peste 50.000 de suporteri sunt așteptați la duelul din „sferturile” Euro U21

Nu se mai ascund » Fostul fotbalist al Rapidului se iubește cu mama unui titular din Superliga

Lovit în cap cu un recipient din aluminiu, Novak Djokovic nu a participat la conferința de presă și a avut nevoie de îngrijiri medicale » Ce a provocat incidentul