INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FC BARCELONA - ALAVES

FOTO Barcelona, victorie chinuită cu Alaves » Lewandowski a întors rezultatul! Ce a făcut Ianis Hagi

Articol de - Publicat duminica, 12 noiembrie 2023 19:43 / Actualizat duminica, 12 noiembrie 2023 19:49

FC Barcelona a învins-o pe Deportivo Alaves, scor 2-1, într-o partidă din runda cu numărul 13 din LaLiga. Ianis Hagi a fost introdus în minutul 79 la oaspeți.

După 0-1 cu Șahtior Donețk în Liga Campionilor, Barcelona a fost condusă cu 0-1 încă din secunda 18 de Alaves, cum nu se mai întâmplase niciodată în campionat în secolul XXI. Până la urmă, a întors scorul, câștigând cu 2-1. Ianis Hagi a intrat în ultimul sfert de oră. S-a văzut o singură dată, în ultimele secunde.

Delegare controversată la meciul Israel - România » Pentru cine trage UEFA sforile
Israel - România

Barcelona continuă să se chinuie, chiar și când învinge. Într-o perioadă delicată, după 1-2 cu Real Madrid acasă, în Clasico, 1-0 pe terenul lui Real Sociedad cu gol în prelungiri în LaLiga și 0-1 cu Șahtior Donețk în Liga Campionilor, Xavi a promis o schimbare a jocului blaugrana împotriva lui Alaves. Dar a suferit cumplit în această duminică, deși a câștigat, 2-1 în fața echipei lui Ianis Hagi. O victorie cu mare noroc.

Barcelona, cele mai rapide două goluri primite în acest campionat: secundele 17 și 18!

De-abia pornise partida de pe "Montjuic" și Barca era condusă. Catalanii au început ei jocul de la mijlocul terenului, Gundogan a fost deposedat, iar contrataacul bascilor a fost letal. Samu Omorodion a strecurat mingea printre picioarele portarului Ter Stegen. 0-1, în secunda 18!

Trupa lui Xavi a primit cele mai rapide goluri ale ediției 2023-2024: 17 secunde cu Granada (2-2), gol Bryan Zaragoza, 18 secunde cu Alaves (2-1), gol Samu Omorodion. Niciodată în secolul XXI Barcelona nu mai cedase atât de iute acasă în campionat!

Barcelona, chinuită de Alaves

Chiar fără Ianis, rămas pe bancă la start, Alaves a avut cele mai mari ocazii în prima repriză. Trei șanse uriașe, toate irosite de același Samu:

• reluare de lângă Kounde, în plasa laterală (minutul 9).
  • singur cu Ter Stegen, șut pe lângă poartă (13).
  • din nou în careu, talonat de Kounde, a tras peste transversală (30)!

În 45 de minute, gazdele și-au creat o singură oportunitate, ratată de Lewandowski, care a luat la țintă goalkeeperul.

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din Barcelona - Deportivo Alaves

+3 FOTO

După pauză, Barcelona a reușit totuși să întoarcă scorul. "Dublă" Lewandowski. Polonezul a egalat cu o lovitură superbă de cap (53) și a marcat pentru 2-1 din penalty (77). Stilul său, țopăind, sărind, privind portarul în ultima clipă. Și șut sub transversală!

Imediat după al doilea gol al lui Lewa, antrenorul lui Alaves l-a trimis pe teren și pe Hagi, în minutul 78. Nu a influențat jocul.Ar fi putut să o facă în final. În al 6-lea minut de prelungire, la ultima fază a partidei, Ianis a centrat înalt din lovitură liberă. Oaspeții au solicitat henț în careu și penalty, arbitrii au decis ofsaid! Și duelul s-a încheiat pe Montjuic.

FINAL. FC Barcelona - Deportivo Alaves 2-1

FC Barcelona - Deportivo Alaves, echipele de start

FC Barcelona: Ter Stegen - Araujo, Kounse, Inigo Martinez, Cancelo - Pedri, Gundogan, F. Lopez - Yamal, Lewandowsi, J. Felix
Rezerve: I. Pena, Ander Astralaga, O. Romeu, Raphina, M. Casado, M. Alonso, Balde, Christensen, F. Torres
Antrenor: Xavi Hernandez

Deportivo Alaves: Sivera - Gorosabel, Abqar, R. Zamora, Duarte - Blanco, Guevara - Rioja, Guridi, J. Lopez - Samu
Rezerve: R. Montero, Alkain, Tenaglia, Maras, Alex Sola, Jon Karrikaburu, Tomas Mendes, Ianis Hagi, Kike Garcia, Abde, Owono
Antrenor: Luis Garcia

Stadion: Olimpic (Barcelona)