INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  METZ

Boloni, în mare pericol » Metz a condus o fostă campioană din Ligue 1, dar s-a prăbușit

Laszlo Boloni/ foto Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 28 aprilie 2024 18:39 / Actualizat duminica, 28 aprilie 2024 19:16

Metz, echipa lui Loți Boloni, a pierdut cu Lille, scor 1-2, în etapa #31 din Ligue 1.

Metz venea după două victorii consecutive, cruciale în lupta pentru salvarea de la retrogradare, 2-1 cu Lens și 1-0 cu Le Havre. Echipa lui Boloni începe să vadă luminița de la capătul tunelului înaintea partidei cu Lille, o candidată la pozițiile de Liga Campionilor.

Arsenal câștigă cu mari emoții derby-ul Londrei, deși la pauză a avut 3-0 pe tabelă!
TOTTENHAM - ARSENAL 2-3

Metz a condus-o pe Lille, dar a pierdut

Metz a început bine cu fosta campioană a Franței, a deschis scorul în minutul Mikautadze, în minutul 23. Georgianul de la echipa lui Boloni a transformat un penalty și Metz spera.

A început apoi tăvălugul lui Lille, care a întors rezultatul înainte de pauză. Ismaily a egalat în minutul 31, din assist-url lui David. Iar Yazici a făcut 2-1 în minutul 44. Boloni a făcut două mutări la pauză, i-a băgat pe Jallow și pe Camara, dar fără succes. Echipa românului nu a mai avut forța să revină și a căzut din nou sub linie,după ce Le Havre făcuse egal cu PSG, 3-3.

Metz e pe 16, loc de baraj, la egalitate de puncte cu Le Havre, 29, dar cu un golaveraj mai slab. Lorient, echipa aflată pe primul loc direct retrogradabil, e la 3 puncte sub Metz.

Boloni, care a preluat pe Metz în Ligue 2 și a promovat-o în Ligue 1, e în pericol să retrogradeze la finalul acestui sezon.

Le Havre i-a stricat sărbătoarea lui PSG

Le Havre, adversara directă a lui Metz în lupta pentru salvarea directă, a făcut un punct uriaș cu PSG. Parizienii aveau nevoie de o victorie pentru a lua matematic titlul, dar au făcut 3-3 cu Le Havre, pe teren propriu.

Cu Mbappe din nou rezervă, PSG era condusă la pauză cu 1-2, dar a revenit și a egalat în prelungiri, prin Goncalo Ramos.