INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER UNITED

Manchester United a măturat liderul Arsenal și Ten Hag bifează primele performanțe: „S-a schimbat spiritul”

Manchester United, foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 05 septembrie 2022 12:01 / Actualizat luni, 05 septembrie 2022 14:02

Manchester United s-a impus cu 3-1 în fața celor de la Arsenal și a urcat pe locul 5 în Premier League. Oamenii lui Ten Hag au fost lăudați la finalul jocului de legenda Roy Keane (51 de ani) și au stabilit în același timp o serie de performanțe.

Antony a marcat la debut în minutul 35 al meciului, dar gruparea de pe Old Trafford a fost egalată de Saka în a doua repriză. Rashford s-a aflat la înălțime și a reușit o dublă, adjudecând victoria pentru United.

Gigi Becali a pus punct perioadei de transferuri: „Ăștia sunt” + Ce se întâmplă cu Bouhenna
FCSB

Roy Keane despre noul Manchester United: „S-a schimbat spiritul la United. În a doua repriză puteau marca mai multe goluri”

Formația pregătită de Erik Ten Hag se află într-o revenire de formă, având o serie de 4 victorii consecutive, după ce în primele 2 etape au suferit cu Brighton și Brentford. Acest fapt nu a trecut neobservat de fosta legendă a diavolilor, Roy Keane, care l-a ridicat în slăvi pe Marcus Rashford.

„Are foame, dorință și decizia de a face totul. L-am criticat în ultimii ani, dar acum a fost fantastic”, a spus Roy Keane despre Rashford.

De asemenea, Roy Keane a analizat jocul prestat cu Arsenal și consideră că fosta sa echipă putea câștiga la o diferență mult mai mare.

„Este o victorie importantă pentru United. Îmi place că s-a schimbat spiritul echipei în ultimele două săptămâni. În a doua repriză puteau înscrie mai multe goluri. Echipa a obținut o serie de victorii importante, iar avântul echipei revine după o lungă perioadă”, a mai precizat Roy Keane.

Antony cel mai tânăr marcator brazilian din Premier League

Manchester United a stabilit o serie de recorduri, în urma victoriei împotriva celor de la Arsenal, potrivit platformei Opta Joe.

Antony a devenit cel mai tânâr marcator brazilian din Premier League la debut (22 de ani, 192 de zile)

Bruno Fernandes a reușit cele mai multe assist-uri pe faze de atac din Premier League - 23.

Manchester United a devenit a 3 echipă din istoria Premier League, care pierde primele 2 meciuri și le câștigă pe următoarele 4.

Mourinho, un car de nervi în umilința din Serie A » 4 goluri încasate de AS Roma pe Dacia Arena

Răzvan Lucescu, după derbyul Salonicului: „Nu sunt arogant, dar noi suntem la alt nivel”