INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER UNITED - TOTTENHAM 2-2

FOTO Radu Drăgușin a debutat oficial pentru Tottenham pe Old Trafford, la 2-2 cu Manchester United » Cum s-a descurcat românul

Radu Drăgușin (21 de ani) a fost introdus în minutul 85 al remizei scoase de Tottenham pe terenul lui Manchester United, scor 2-2, în runda cu numărul 21 din Premier League. +14   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 14 ianuarie 2024 19:48 / Actualizat duminica, 14 ianuarie 2024 22:24

La trei zile distanță de prezentarea oficială, Radu Drăgușin a prins foaia de meci pentru deplasarea de pe „Old Trafford”. Ange Postecoglou l-a ținut rezervă, mergând pentru început pe mâna celor doi titulari din prima parte a sezonului, Romero și Van de Ven.

Programul complet și rezultatele din Premier League AICI!

Antrenorul lui Spurs i-a oferit șansa debutului. În minutul 85 l-a introdus pe Radu în locul lui Skipp, pentru a securiza punctul pe Old Trafford.

FOTO. Radu Drăgușin, debut pentru Tottenham în remiza 2-2 cu Manchester United

+10 FOTO

Tottenham evolua în acel moment într-un sistem cu 3 apărători centrali. Drăgușin a fost trimis în dreapta defensivei.

La scurt timp, coechipierul Van de Ven a acuzat dureri musculare și a fost înlocuit. Drăgușin i-a luat locul în stânga liniei de 3 fundași.

Internaționalul tricolor nu s-a complicat la debut. A atins mingea de 10 ori și a oferit 8 pase precise, toate la cel mai apropiat coleg. Nu a greșit nimic, la final fiind încurajat de Postecoglou.

Drăgușin, pe teren într-un meci încântător

United și Tottenham n-au stat prea mult la discuții. Hojlund a deschis scorul în minutul 3, cu un șut puternic, sub bară. Egalarea a venit rapid, o lovitură de cap a lui Richarlison. Regizorul a fost la un pas să rateze reușita, mutând cadrul chiar asupra lui Radu Drăgușin.

„Diavolii roșii” au mai punctat o dată prin Rashford, o combinație în viteză cu Hojlund, finalizată cu un șut plasat, la firul ierbii.

Spectacolul a continuat și după pauză. Bentancur a penetrat defensiva lui Ten Hag și a tras imparabil, cu stângul.

FINAL. Manchester United - Tottenham 2-2

• Au marcat: Hojlund 3, Rashford 40 / Richarlison 19, Bentancur 47

FOTO. Drăgușin se pregătește să intre în United - Tottenham

+10 FOTO

În minutul 82, Ante Postecoglou l-a chemat pe Radu Drăgușin de la încălzire. În minutul 85, fundașul central român a intrat în locul lui Skipp și a fost folosit în dreapta, într-o linie cu 3 fundași centrali.

FOTO. Drăgușin, în centrul atenției

Regizorul partidei și-a îndreptat atenția asupra lui Radu Drăgușin. În minutul 18, chiar înaintea golului egalizator marcat de Richarlison, prim-planul transmisiunii a fost timp de câteva secunde asupra fundașului român.

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din Manchester United - Tottenham, primul meci al lui Radu Drăgușin în Anglia

+2 FOTO

Manchester United - Tottenham, echipele de start: Drăgușin rezervă, Werner titular

Manchester United: Onana - Wan-Bissaka, Varane, Evans, Dalot - Eriksen, Mainoo - Garnacho, Fernandes, Rashford - Hojlund
Rezerve: Bayindir, Heaton - Antony, Casemiro, Forson, Kambwala, L. Martinez, Pellistri
Antrenor: Erik ten Hag

Tottenham: Vicario - Porro, Romero, Van de Ven, Udogie - Hojbjerg, Betancur, Skipp - Johnson, Richarlison, Werner
Rezerve: Forster - Austin, Royal, Drăgușin, Dorringhton, Donley, Santiago, Bryan
Antrenor: Ante Postecoglou

• Radu Drăgușin este pe banca de rezerve a lui Tottenham, așa cum era de anticipat. Timo Werner, cealaltă achiziție a iernii, începe meciul cu United.

UPDATE, ora 17:40 » Drăgușin și coechipierii au coborât din autocar și se îndreaptă către vestiare.

VIDEO. Radu Drăgușin poate debuta în Premier League » Match Preview Manchester United - Spurs