INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

FOTO Meci NEBUN în Premier League! Newcastle și Luton au oferit un spectacol cu 8 goluri

Newcastle și Luton au remizat, scor 4-4, în cel mai spectaculos meci al rundei cu numărul 23 din Premier League. +9   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 03 februarie 2024 19:08 / Actualizat sambata, 03 februarie 2024 20:03

Luton este surpriza începutului de an în Anglia. Nou-promovata n-a pierdut niciun meci disputat în 2024, iar Newcastle era pusă în gardă de duelul direct din turul campionatului. „Coțofenele” pierdeau în fața elevilor lui Rob Edwards, scor 0-1.

Drăgușin a jucat 11 minute în Everton - Tottenham. De ziua lui de naștere, românul a fost implicat în 3 faze
PREMIER LEAGUE

Newcastle - Luton, duel încântător în Premier League

Disputa de astăzi, de pe St. James' Park, a fost antologică. Newcastle a condus cu 1-0 și 2-1 în prima repriză, prin prima „dublă” semnată de Sean Longstaff în Premier League. Osho și Barkley au răspuns pentru oaspeți. La cabine s-a intrat cu 2-2.

Luton a ieșit mai inspirată pe teren. Morris a transformat un penalty în minutul 59, iar Elijah Adebayo a confirmat forma remaracabilă. Runda trecută marca un hattrick în poarta lui Brighton.

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din Newcastle - Luton

+5 FOTO

Eddie Howe era sub presiune, dar a mutat inspirat. Trippier a redus din diferență, iar nou-intratul Harnes a egalat cu un șut plasat, din afara careului.

„Coțofenele” au presat în ultimul sfert de oră, dar n-au mai avut energia și inspirația pentru o nouă reușită. Nici cele 7 minute adiționale n-au fost de ajuns. Oaspeții au tras de timp prin toate mijloacele și au obținut o remiză mare.

Newcastle ajunge la 33 de puncte, dar cade o poziție în Premier League, pe 9. Luton e deasupra locurilor retrogradabile. Etape viitoare primește vizita ultimei clasate Sheffield.

Clasamentul actualizat din Premier League:

Programul și rezultatele rundei cu numărul 23 din Premier League:

Ce note a primit Radu Drăgușin după cele 11 minute jucate în Everton - Tottenham 2-2
TOTTEHNAM
Verdictul presei italiene despre Mihăilă: „Golul reușit e premiul pentru un jucător care pare complet recuperat la nivel psihic”