INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NOTTINGHAM - MANCHESTER CITY

FOTO Manchester City, victorie cu noroc în Premier League » Atacantul advers a refuzat să marcheze

Nottingham Forest - Manchester City/ foto: Guliver/GettyImages +9   FOTO
Nottingham Forest - Manchester City/ foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat duminica, 28 aprilie 2024 20:27 / Actualizat duminica, 28 aprilie 2024 20:31

Nottingam Forest a pierdut cu Manchester City, scor 0-2, în etapa #35 din Premier League.

Cu Haaland pe bancă și cu Foden în afara lotului, Manchester City a avut un meci extrem de greu pe City Ground, cu Nottingham. Ambele echipe au avut ocazii, dar calitatea individuală a elevilor lui Guardiola a făcut diferența. Din aceleași situații, „cetățenii” au marcat, „pădurarii” au ratat.

+5 FOTO

Wood, festival de ratări în Nottingham Forest - Manchester City

Chris Wood, fost atacant la Newcastle, cu experiență în Premier League, s-a făcut de râs cu Manchester City. Mai întâi, în prima repriză. A luftat incredibil din câțiva metri, cu poarta goală în față, și Forest a trect pe lângă deschiderea scorului. Apoi, la un corner, a trimis peste poartă dintr-un metru, cu Ederson căzut pe linia porții.

Manchester City nu putea să nu profite de inexactitățile lui Wood și a marcat când a avut șansa. Fundașul Josko Gvardiol a deschis scorul pe finalul primei reprize după o lovitură de colț și City intra în avantaj la pauză.

Haaland a intrat și a marcat

Apoi, a venit un nou festival de ratări marca Wood. Masivul atacant a trimis extrem de modest din 6 metri, iar Gvardiol a degajat mingea care se îndrepta agale spre poartă. Neozeelandezul a mai avut șanse, dar a trecut mereu puțin pe lângă balon, prin fața porții.

Meciul a fost tranșat după introducerea pe teren a lui Haaland, care a demonstrat cum trebuie tratată o fază de gol. A primit balonul în careu, a evitat un adversar și a trimis plasat cu piciorul drept, la colțul lung.

Manchester City s-a apropiat la un punct de liderul Arsenal, dar are și un meci în minus față de „tunari”.

FINAL. Nottingham Forest - Manchester City 0-2

Nottingham Forest - Manchester City, echipe de start:

Nottingham Forest: Sels - N. Williams, Niakhate, Boly, Murillo, Aina - Elanga, Danilo, Gibbs-White, Hudson-Odoi - Wood
Rezerve: Turner, Montiel, Omobamidele, Origi, G. Reyna, Ribeiro, Sangare, Toffolo, Yates
Antrenor: Nuno Espirito Santo

Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Ake, Gvardiol - Rodri - Doku, B. Silva, De Bruyne, Grealish - J. Alvarez
Rezerve: Ortega, Carson, Bobb, S. Gomez, Haaland, Kovacic, Lewis, M. Nunes, Stones
Antrenor: Pep Guardiola

Stadion: City Ground, Nottingham
Arbitru: Simon Hooper

Nottignham - Manchester City, meci crucial în lupta la retrogradare și la titlu

Meciul de pe City Ground are complicații serioase atât la retrogradare, cât și la titlu. Nottingham e pe locul 17, primul deasupra linie, cu un punct peste Luton și două peste Burnley.

Manchester City e în lupta la titlu și e pe locul doi, la 4 puncte sub Arsenal, care a câștigat etapa asta cu Tottenham, scor 3-2.

Arsenal câștigă cu mari emoții derby-ul Londrei, deși la pauză a avut 3-0 pe tabelă!
TOTTENHAM - ARSENAL 2-3
Un nou pas greșit pentru Liverpool » Remiza „cormoranilor” cu West Ham a pus punct oricărei speranțe la titlu » Clasamentul ACUM