INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GALATASARAY

Colegul românilor de la Galatasaray s-a întors pe teren după 11 operații și 423 de zile

Omar Elabdellaoui// Twitter @PurelyFootball

Articol de - Publicat marti, 22 februarie 2022 14:28 / Actualizat marti, 22 februarie 2022 15:54

Galatasaray s-a impus în deplasarea de la Goztepe, scor 3-2, și s-a distanțat de zona periculoasă a clasamentului. Meciul a consemnat și revenirea lui Omar Elabdellaoui (30 de ani) pe teren.

Norvegianul Omar Elabdellaoui nu mai jucase din 2020 la Galatasaray. În acel an, pe 31 decembrie, de Revelion, artificiile i-au explodat în față și, inițial, s-a spus că fotbalistul își poate pierde vederea. A urmat calvarul.

De ce a dispărut Moruțan dintr-odată din lotul Galatei?! Noua variantă e legată de conflictul FCSB - Botoșani!
TURCIA

Omar Elabdellaoui s-a întors pe teren după 11 operații și 423 de zile

Fundașul dreapta a suferit 11 operații complicate și, în cele din urmă, pericolul a rămas în urmă. Iar scandinavul de origine marocană și-a putut relua cariera. Luni seară, Elabdellaoui a evoluat din nou la Galata, cu ochelari.

Trecuseră 423 de zile de la precedentul meci. La sfârșit, după ce jucase toate cele 105 minute, acesta a privit spre cer și a plâns.

Galatasaray, revenire spectaculoasă în meciul cu Goztepe

Fără Olimpiu Moruțan (22 de ani), în afara lotului pentru meciul de astăzi, și cu Alexandru Cicâldău (24 de ani) pe banca de rezerve, Galatasaray a început cum nu se putea mai bine.

În minutul 3, fundașul central Victor Nelsson a marcat primul lui gol din actuala stagiune. A scăpat din marcaj la o fază fixă și a șutat tare, din 11 metri.

Elevii lui Domenec Torrent au cedat inițiativa, iar în prelungirile primei reprize au fost egalați, dintr-un penalty transformat de Cherif Ndiaye.

Cicâldău a fost introdus în minutul 61, dar nu și-a pus amprenta asupra jocului. Gazdele au trecut în avantaj prin același Cherif Ndiaye, tot dintr-o lovitură de pedeapsă, în minutul 70. Rezultatul de 2-2 a fost stabilit de veteranul Bafetimbi Gomis. Vârful lui Galatasaray a transformat cu o „scăriță” penalty-ul din minutul 85.

Final incendiar în Goztepe - Galatasaray

În prelungiri, „centralul” Arda Kardesler a mai dictat o lovitură de la 11 metri pentru oaspeți. A fost chemat să verifice faza pe monitorul de la marginea terenului și a întors decizia. În timp ce viziona reluările, arbitrul a fost înconjurat de zeci de persoane de ambele tabere.

Galatasaray ajunge la 32 de puncte și se distanțează de zona periculoasă a clasamentului. Gruparea „Cim-bom” are un avans de 6 lungimi față de Rizespor, echipa aflată pe primul loc retrogradabil.

Ce îi lipsește lui Moruțan să facă pasul la un club important? Leo Grozavu: „Are aceeași problemă ca Ianis Hagi”

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Cicâldău, martor la scene incredibile în Turcia » Jucătorii lui Galatasaray au fost scoși cu scutierii, după un meci cu 4 penalty-uri

Selecționerul Edward Iordănescu a văzut la Cagliari „un sfert de oră devastator” al lui Răzvan Marin

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”