INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PSG

Luis Enrique răsuflă ușurat: „Accidentarea lui Mbappe nu este gravă” » Superstarul lui PSG, înlocuit în minutul 32

Kylian Mbappe
Kylian Mbappe Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat luni, 25 septembrie 2023 10:23 / Actualizat luni, 25 septembrie 2023 11:49

Kylian Mbappe (24 de ani) a fost titular în meciul cu Marseille de duminică seară, câștigat de PSG cu scorul de 4-0. Francezul a simțit dureri la gleznă în urma unei intrări dure a lui Leonardo Balerdi și a fost schimbat în minutul 32 cu Goncalo Ramos.

Achraf Hakimi (24 de ani) a deschis scorul dintr-o lovitură liberă în minutul 8, iar avantajul a fost dublat de Randal Kolo Muani (24 de ani) în minutul 37. Goncalo Ramos (22 de ani) a marcat o „dublă” în repriza secundă în minutele 47 și 89, stabilind scorul final.

„Nu el merită Balonul de Aur” » Șeful lui PSG îi răspunde lui Messi, după ce argentinianul i-a acuzat pe francezi
PSG

Mbappe a primit îngrijiri în afara terenului după incident și a încercat să revină în meci. La doar câteva momente, atacantul francez a trimis mingea în afara terenului și s-a îndreptat direct către vestiare.

În urma victoriei din „Le Classique”, PSG a urcat pe locul 3 și se află la doar două puncte în spatele liderului, Brest. Mbappe e principalul marcator al campionatului, cu 7 reușite.

Luis Enrique: „Accidentarea lui Mbappe nu este gravă, din fericire!”

Antrenorul lui PSG a vorbit la conferința de presă de după meci despre accidentarea lui Mbappe:

„Accidentarea lui Mbappe nu este gravă. A simțit dureri și era dificil pentru el să continue. Cred că schimbarea lui a fost o mișcare deșteaptă, n-aveam de ce să riscăm. Nu este nimic grav, a fost doar o lovitură. Din fericire, totul este în regulă.