INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGUE 1

PSG, victorie dramatică cu St. Etienne: 5 goluri înscrise după minutul 78! Luptă palpitantă pentru titlu în Ligue 1

PSG a câștigat dramatic meciul cu St. Etienne, scor 3-2, cu gol marcat de Icardi în al 4-lea minut al prelungirilor. Campioana se apropie la un punct de liderul Lille.

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 aprilie 2021 17:42 / Actualizat duminica, 18 aprilie 2021 17:50

Nimic nu anunța spectacolul din repriza secundă de pe Parc des Princes. Prima parte a fost una anostă, controlată autoritar de PSG, dar cu doar câte un șut pe spațiul porții. Balul a fost deschis abia în minutul 78, când Bouanga a deviat elegant, din 6 metri. Mbappe a reacționat instant, cu două reușite în minutele 79 și 87, dar ce-i mai frumos s-a păstrat pentru prelungiri.

Final dramatic în PSG - St. Etienne

În primul minut suplimentar, Romain Hamouma a demonstrat încă o dată că îi priesc meciurile cu PSG și a restabilit egalitatea. A fost pe fază la o minge respinsă în față, a dejucat pasul la ofsaid și a împins fără probleme mingea în plasă. La ultima secvență, Mauro Icardi a dominat spațiul aerian din careul lui St. Etienne și a lovit imparabil cu capul, din 5 metri.

Luptă palpitantă pentru titlul din Franța

Cu 5 etape rămase de disputat până la finalul sezonului, PSG ocupă locul secund în Ligue 1. Are 69 de puncte, unul sub liderul Lille. Runda viitoare, campioana se deplasează pe terenul lui Metz.

AS Monaco și Lyon stau și ele la pândă. Formația din Principat are de recuperat 5 puncte, cu un meci restant, iar trupa lui Rudi Garcia e la 6 puncte în spatele lui Lille, tot cu un meci mai puțin jucat.

EXCLUSIV De ce a rămas Mircea Lucescu mai mult pe teren, după derby-ul cu Șahtior: „Și antrenorii sunt oameni”

Lionel Messi, după primul trofeu câștigat la Barcelona din postura de căpitan: „O Cupă specială pentru mine” + Ce a declarat Ronald Koeman

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping