INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL VALLADOLID - REAL MADRID 0-1

VIDEO + FOTO Real Madrid pune presiune pe rivala Atletico! Cum arată lupta la titlu în La Liga după victoria echipei lui Zidane

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 februarie 2021 08:19 / Actualizat duminica, 21 februarie 2021 08:42

Real Madrid s-a impus cu greu pe terenul lui Real Valladolid, 1-0, și se apropie de liderul Atletico Madrid, care a pierdut acasă, 0-2 cu Levante.

Gazdele au început mai bine meciul și în minutul 7 au avut o dublă ocazie. Thibaut Courtois a intervenit de două ori salvator la șuturile din care expediate de Orellana și Janko. Până la pauză, Real Madrid a marcate de două ori prin Mariano Diaz, în minutele 23 și 31 dar ambele goluri au fost anulate pe motiv de ofsaid.

Valladolid a început bine și repriza a doua, iar Fabian Orellana a avut o ocazie uriașă, după ce Mendy a pasat greșit în careul lui Real. Mijlocașul lui Valladolid a tras violent, din voleu, de la 11 metri, dar pe direcția lui Courtois, iar belgianul a respins.

Golul victoriei a venit în minutul 66. Toni Kroos a centrat perfect din lovitură liberă, iar Casemiro a marcat cu capul, din 7 metri.

Până la final, cele două echipe nu și-au mai creat ocazii de gol, iar tabela nu s-a mai modificat.

Vezi AICI rezumatul VIDEO al meciului Valladolid - Real Madrid

După această victorie, Real Madrid ajunge la 52 de puncte, cu trei mai puțin decât rivala Atletico Madrid, care are un meci în minus. Barcelona este pe 3, cu 46 de puncte obținute în 22 de partide.

Clasament La Liga

VIDEO Imagini spectaculoase de la antrenamentele lui Real Madrid

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Lupta la titlu din La Liga, relansată! Atletico Madrid a pierdut pe Wanda Metropolitano

Everton, prima victorie cu Liverpool, pe Anfield, după 22 de ani! Echipa lui Klopp, în criză