INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PROMOVARE

VIDEO + FOTO Revenire după un an în Premier League! » Southampton a câștigat cel mai scump meci din istorie: suma aiuritoare pe care o vor încasa „sfinții”

Fanii celor de la Southampton sărbătoresc promovarea. Sursă foto: Imago +45   FOTO
Fanii celor de la Southampton sărbătoresc promovarea. Sursă foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 26 mai 2024 18:40 / Actualizat duminica, 26 mai 2024 19:36

Southampton s-a impus cu 1-0 în finala play-off-ului Championship împotriva celor de la Leeds, asigurându-și prezența în sezonul viitor de Premier League. „Sfinții” revin în primul eșalon, după un an petrecut în „tranșeele” ligii secunde. Unicul gol al partidei a fost reușit de Adam Armstrong în minutul 24, atacantul fiind servit perfect de irlandezul William Smallbone.

Pe lângă un loc în Premier League, această partidă a avut o miză uriașă din punct de vedere financiar, fiind adesea numită cel mai scump meci al „sportului rege”.

O imagine postată de Jose Mourinho din vestiarul Arenei Naționale a devenit virală în Italia: „Unicul pe care îl iubesc”
GENERAȚIA DE AUR

VIDEO. Fanii „sfinților” sărbătoresc promovarea în Premier League

Cel mai scump meci din fotbal

Luând în calcul drepturile de televizare, veniturile comerciale, sponsorizările, plățile de solidaritate, banii primiți pentru performanța primului eșalon din Albion și „parachute payments”, Southampton va încasa între 158 și 310 milioane euro pentru această performanță.

„Sfinții” au lovit primii: Adam Armstrong, eroul din semifinala play-off-ului cu West Brom, l-a învins pe Illan Meslier în minutul 24. Repriza secundă le-a aparținut celor de la Leeds, formația scoțianului Russell Martin preferând să conserve avantajul minim din primul mitan.

+41 FOTO

Echipa de pe Elland Road a fost în pressing constant, însă au suferit la finalizare, reușind un singur șut pe poarta lui Alex McCarthy. În minutul 84, Dan James, fostul jucător al celor de la Manchester United, a fost foarte aproape de a egala pe tabela de marcaj, însă bara transversală s-a opus.

S-a terminat 1-0 pentru Southampton, rezultat ce confirmă și cele întâmplate în sezonul regular, când echipa din Hampshire s-a impus tur-retur, 3-1, 2-1.

Ultima oară când Southampton a retrogradat din Premier League, în 2005, a fost nevoie de șapte ani pentru a reveni în cel mai tare campionat de fotbal din lume. Acum, aceștia au fost mult mai eficienți, fiind nevoie de un singur sezon pentru revenire.

România, lăudată în direct la BBC de un fost internațional: „Au avut totul!” + și „rivalii” de la Sky Sports au aplaudat performanța: „Magistral!”
Corina Caragea a ajuns la Munchen! Într-o fustă scurtă, prezentatoarea de la Pro TV a făcut furori înainte de meciul România - Ucraina
Euro 2024

România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024