INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

SUEDIA - FRANȚA 0-1. Griezmann, ratangiul de serviciu » Al treilea penalty consecutiv irosit la națională

Antoine Griezmann, atacantul Barcelonei, a ratat a treia lovitură consecutivă la naționala Franței. Foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat duminica, 06 septembrie 2020 16:13 / Actualizat duminica, 06 septembrie 2020 16:13

Antoine Griezmann, atacantul Barcelonei, a ratat a treia lovitură consecutivă la naționala Franței. Eroarea atacantului din minutul 90+5 al meciului cu Suedia, 0-1, n-a contat însă, verdictul fiind dat de golul reușit de Mbappé.

Campioana mondială a pornit în Liga Națiunilor cu o victorie scurtă la Solna, 1-0 cu Suedia. Care putea fi mai rotundă dacă Les Bleus nu risipeau sâmbătă și un penalty în prelungiri. Selecționerul Didier Deschamps l-a pus tot pe Griezmann să execute, iar atacantul Barcelonei a ratat. Din nou! A șutat, inexplicabil, peste poarta lui Robin Olsen în minutul 90+5. A treia lovitură la rând de la 11 metri care nu poate fi transformată în gol de Antoine la naționala Franței. Record în ultimii 14 ani.

Fără gol de la 11 metri din finala CM 2018

Grizou mai greșise de la punctul cu var în campania de calificare pentru viitorul Euro. În toamna lui 2019, în partidele cu Andorra (3-0) și Albania (2-0), a irosit majorarea diferenței, dar, la fel, nu a mai contat. Succesul contra scandinavilor fusese decis de reușita lui Mbappé dinaintea pauzei. Curios este că Antoine părea infailibil la aceste lovituri de pedeapsă, marcând mereu din primele șapte execuții pentru reprezentativa "cocoșilor". Cea mai recentă reușită datează din finala CM 2018, împotriva Croației (4-2). La club, are două din două transformate cu Atlético (2018-2019).

36 de meciurica titular în naționala Franței este seria atinsă, sâmbătă, de Griezmann. Mai multe partide la rând are doar Patrick Vieira, 44 între 1999 și 2004