INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  QATAR - SENEGAL 1-3

FOTO Qatar - Senegal 1-3. Țara gazdă, la un pas să fie eliminată de la Mondial! Victorie fără emoții a africanilor + Cum arată acum clasamentul grupei A

Qatar - Senegal / Sursă foto: Guliver/Getty Images +17   FOTO
Qatar - Senegal / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat vineri, 25 noiembrie 2022 17:05 / Actualizat vineri, 25 noiembrie 2022 17:15

Senegal a învins-o pe Qatar cu 3-1, la capătul unui meci controlat în totalitate de „leii din Teranga”. Țara gazdă a înscris primul gol din istorie la un Mondial, însă e aproape eliminată din competiție.

Meciurile etapei #2 din grupele Campionatului Mondial

Qatar - Senegal 1-3. Țara gazdă, la un pas să fie eliminată de la Mondial!

Qatar n-a înlăturat impresia dezamăgitoare lăsată în meciul inaugural nici contra Senegalului. Selecționata africană a dominat prima parte a partidei, s-a jucat cu ocaziile, însă golul a picat abia în minutul 41, prin Boulaye Dia, care a speculat o eroare mare din defensiva gazdelor și a înscris fără emoții.

Repriza secundă a început în aceeași notă, iar Senegalul și-a majorat avantajul: Diedhiou a apărut la finalizare la o fază fixă, iar lovitura sa imparabilă de cap nu i-a dat nicio șansă goalkeeper-ului Barsham.

Eliberată de presiune, Qatarul a reușit apoi cele mai bune minute de la turneul final. Un joc ceva mai combinativ, câteva ocazii și, în cele din urmă, primul gol de la acest turneu final, reușit de Mohammed Muntari, scăpat din marcaj de Koulibaly.

Golul Qatarului i-a ambiționat și mai tare pe senegalezi, care au mai înscris o dată, prin Bamba Dieng, vârful celor de la Marseille. Primele puncte pentru Senegal, care se pregătește pentru duelul cu Ecuador, unul ce se anunță a fi decisiv.

+13 FOTO

FINAL Qatar - Senegal 1-3

FOTO / Cele mai tari imagini din confruntarea Qatar - Senegal

+13 FOTO

Qatar - Senegal, echipe de start:

Qatar: Barsham - Pedro Miguel, Mohammad, Khoukhi, Hassan, Ahmed – Al Haydos, Boudiaf, Madibo – Almoez, Afif
Antrenor: Felix Snaches

Senegal: Mendy - Sabaly, Koulibaly, Jakobs, Diallo - Gueye, Mendy - Diatta, Diedhiou, Sarr - Dia
Antrenor: Aliou Cisse

Stadion: Al Thumama
Arbitru: Antonio Mateu Lahoz (Spania)

Interzis! Ce nu mai au voie să facă fanii în Qatar, după plângerile localnicilor
CAMPIONATUL MONDIAL
Ar fi fost gafa turneului! Ce a putut să facă portarul Portugaliei + Cristiano Ronaldo s-a dus la el cum s-a terminat meciul
PORTUGALIA - GHANA 3-2

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”