INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  FRANȚA

Antoine Griezmann, critici dure la adresa UEFA: „Dispun de atâția bani și totuși nu pot rezolva probleme de genul”

Antoine Griezmann
Antoine Griezmann Foto: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 22 noiembrie 2023 19:33 / Actualizat miercuri, 22 noiembrie 2023 20:59

Franța a obținut doar un rezultat de egalitate, scor 2-2, împotriva Greciei și a ratat șansa să devină liderul mondial în clasamentul FIFA. Francezii au avut un gol nevalidat de arbitru în finalul partidei și au criticat UEFA pentru lipsa tehnologiei porții.

Franța a intrat în avantaj la cabine după golul marcat de atacantul lui PSG, Kolo Muani, în minutul 42. Grecii au întors soarta partidei prin reușitele lui Bakasetas și Ioannidis din minutele 56 și 61, iar Youssouf Fofana a restabilit egalitatea în minutul 74.

Andra le răspunde contestatarilor » Câți bani a primit pentru intonarea imnului la România - Elveția
ROMÂNIA - ELVEȚIA

Antoine Griezmann: „UEFA dispune de atâția bani și totuși nu poate rezolva probleme de genul”

Antoine Griezmann a răbufnit la finalul partidei la adresa UEFA, după ce Franței nu i s-a validat un gol în prelungiri: „UEFA dispune de atâția bani și totuși nu poate rezolva probleme de genul. Trebuie să cerem mai multe din partea lor. Dacă tot vor să ne pună să jucăm din ce în ce mai multe meciuri, măcar să cerem să avem parte de tehnologie”.

Kingsley Coman a fost aproape să aducă victoria pentru în Franța în finalul partidei, dar arbitrul nu a acordat golul. VAR-ul n-a intervenit la acea fază, iar tehnologia goal-line n-a fost inclusă în grupele de calificare pentru Campionatul European din 2024.

Didier Deschamps: „Denotă incompatibilitate cu cerințele de la cel mai înalt nivel”

Didier Deschamps, selecționerul „Les Bleus”, a răbufnit și el la adresa UEFA, conform presei franceze: „Un meci la care nu există tehnologia liniei porții denotă incomptabilitate cu cerințele de la cel mai înalt nivel. Îi compătimesc pe arbitri. Dacă am fi câștigat acest meci, am fi ocupat cu siguranță primul loc în clasamentul FIFA. Nu sunt frustrat, nu din cauza lipsei tehnologiei am primit două goluri. Dar, noile tehnologii există pentru a fi folosite”.