Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  TURCIA - GEORGIA

Meciul Turcia - Georgia, scor 3-1, din Grupa F de la Euro 2024, a fost unul dintre cele mai spectaculoase meciuri de până acum ale acestui Campionat European. +10   FOTO

Articol de - Publicat marti, 18 iunie 2024 20:56 / Actualizat marti, 18 iunie 2024 21:23

Meciul Turcia - Georgia, scor 3-1, din Grupa F de la Euro 2024, a fost unul dintre cele mai spectaculoase de până acum ale acestui Campionat European. Georges Mikautadze a înscris primul gol al Georgiei la un turneu final, în timp ce capodoperele semnate de Mert Muldur și Arda Guler i-au propulsat pe turci, pentru moment, pe primul loc în grupă. Akturcoglu a înscris și el la ultima fază a partidei, după ce portarul georgian a apărut în careul advers și nu a reușit să se replieze la timp.

Portugalia - Cehia este celălalt meci al grupei F și se joacă de la ora 22:00, la Leipzig.

Două premiere în meciul care deschide ultima grupă la Euro: Georgia debutează la un turneu final, iar partida este arbitrată de un central neacreditat de UEFA, argentinianul Facundo Tello.

Ar exista și o a treia, fiind prima confruntare la care plouă în Germania, dar e irelevantă în ceea ce privește jocul, condițiile de pe Signal Iduna Park fiind impecabile.

Primele incidente în tribune la EURO

Bătaia de la Turcia - Georgia / Imago Images
Bătaia de la Turcia - Georgia / Getty Images
Jandarmii au intervenit la Turcia - Georgia
+22 FOTO

Tot arena din Dortmund găzduiește și primele incidente în tribune: într-un colț al terenului, obiecte zboară între peluză și tribună, iar forțele de ordine intrevin masiv între suporterii celor două reprezentative.

Ce ne spun primele minute ale partidei? Că Montella și-a făcut temele: 18 din golurile primite de Georgia în ultimul an au venit din centrări, iar turcii acționează în consecință. Guler aruncă ”plouate” la colțul lung (lucru pe care Turcia a insistat de-a lungul meciului), iar câteva dintre ele se transformă în corner. De altfel, așa apare și prima ocazie, însă Khan reia peste poartă din careul mic (5).

Același Khan vine și cu a doua șansă serioasă: bombă din afara careului, mingea lovește bara din dreapta portarului și iese prin stânga porții. Georgia nu întârzie să ofere un răspuns: Kvaratskhelia își face mingea pentru șut la 20 de metri, execuția este deviată și gruzinii sunt cât pe ce să deschidă scorul - Gunok se opune.

Aproape 2-0, aproape 1-2!

Golul lui Muldur în Turcia - Georgia
+9 FOTO

Centrare din flancul stâng, fundașii georgieni resping, iar Muldur reia spectaculos în vinclu, fără ca mingea să cadă, și iată primul gol care se luptă serios cu reușita lui Stanciu din meciul cu Ucraina. Trupa lui Sagnol nici n-are timp să respire, că turcii mai înscriu o dată, la capătul unui atac furibund, la doar un minut și jumătate de la reușita lui Muldur, de data asta prin Yilmaz, însă golul se anulează la VAR, pentru poziție de ofsaid la - literalmente - un vârf de gheată.

Georgia scrie istorie și marchează primul gol la un turneu final (32): Kochorashvili îl servește perfect pe Mikautadtze în șase metri, iar atacantul trimite cu latul la colțul scurt! În numai trei minute, același Mikaudatze ratează incredibil din interior careului.

Extraordinara atitudine a reprezentativei lui Sagnol, care a tăbărât efectiv pe Turcia după egalare, transformă complet duelul, care prinde unul dintre cele mai electrizante ritmuri de la Euro, deși poate că scenariul părea puțin probabil înaintea partidei: 1-1 la pauză și partida promite!

Al doilea vinclu pentru turci

Turcia - Georgia, la Euro 2024 / foto: Getty Images
+6 FOTO

Georgia însă nu se ține de cuvânt, poate că nici nu e pregătită să susțină un astfel de ritm mai mult de 20 de minute. Deși de un sacrificiu incredibil, gruzinii îi invită pe turci să atace în partea secundă și aceștia preiau frâiele jocului. Chiar dacă partida urmează această direcție, Guler lasă totuși senzația că ar trebui să ofere mai mult - centrările mijlocașului lui Real Madrid nu sunt dintre cele mai reușite, driblingurile nu sunt nici ele arma perfectă în fața fundașilor dârzi ai lui Sagnol.

Rămâne șutul. Și vine! Arda Guler are o execuție ireală: șut nemaipomenit din afara careului, cu stângul, la colțul lung, a doua reușită care se proptește în vinclu la Dortmund. Dacă la golul lui Muldur exista o discuție, Guler cred că depășește reușita ”tricolorului”, care e nevoit să inventeze încă ceva cu Belgia sau Slovacia pentru a reveni în frunte.

Giorgi Kochorashvili, pasatorul decisiv la golul Georgiei, aduce și cea mai mare ocaziei a gruzinilor greu de ucis în partea secundă, după ce lovește transversala cu un șut din interiorul careului (69). Iar risipa de energie a Turciei are să se vadă.

Kvaratskhelia sapă printre fundașii turci în mai multe rânduri, trimite mingea în fața porții, însă colegii nu ajung la finalizare. Fotbalistul lui Napoli încearcă și o foarfecă (82), procedeu blocat cu corpul de fundașul turc, iar Kvaratskhelia a dat impresia că suferă de o accidentare serioasă la gât, însă nu părăsește terenul.

Montella îl trimite pe Yazici pe teren, care semnează o ocazie imensă (87) după o lovitură de cap din 6 metri. Georgia iese din ce în ce mai mult la joc, iar turcii beneficiază de o sumedenie de spații pe contraatac, însă aceștia nu reușesc să profite, iar partida se încheie cu un asalt total al gruzinilor, care nu găsesc ultima pasă. Și, când Kvaratskhelia o găsește, Kochorashvili și Mikautadtze se ciocnesc în fața porții în al treilea minut de prelungiri și ratează o ocazie uriașă. Davitashvili e în fața egalării la penultima fază, dar turcii resping în corner de pe linia porții, corner care avea să se transforme în 3-1: portarul Mamardashvili vine în careu, iau turcii închid tabela pe un contraatac. Akturkoglu trimite mingea în poarta goală.

Prestație demnă de toată lauda a Georgiei, debutantă la un turneu final, o atitudine fantastică însă, vorba omului din fenomen, fotbalul se joacă pe goluri. Și ce goluri!

Clasamentul Grupei F de la Euro 2024

FINAL. Turcia - Georgia 3-1

Turcia - Georgia, echipele de start:

Turcia: Gunok - Muldur, Akaydin, Bardakci, Kadioglu - Ayhan, Calhanoglu - Guler, Kokcu, Yildiz - B. A. Yilmaz
Rezerve: Bayindir, Akgun, Akturkoglu, Cakir, Celik, Demiral, Kaplan, Kilicsoy, Ozcan, Tosun, Yazici, Yildirim, Yokuslu, Yuksek
Selecționer: Vincenzo Montella

Georgia: Mamardashvili - Kverkvelia, Kashia, Dvali - Kakabadze, Kochorashvili, Mekvabishvili, Chakvetadze, Tsitaishvili - Mikautadze, Kvaratskhelia
Rezerve: Gugeshashvili, Altunashvili, Davitashvili, Gvelesiani, Kiteishvili, Kvekveskiri, Kvitalia, Lobjanidze, Lochoshvili, Shengelia, Sigua, Tabidze, Zivzivadze
Selecționer: Willy Sagnol

Stadion: Signal Iduna Park
Arbitru: Facundo Tello

UPDATE. 18:00: Furtună înainte de Turcia - Georgia

Cu aproximativ o oră înainte de startul meciului, o furtună a luat cu asalt orașul Dortmund. Stadionul Signal Iduna Park nu a scăpat nici el de urmări. Apa de pe acoperiș s-a scurs până în tribunele arenei.

Rusescu a văzut echipa de start a României și a reacționat: „O surpriză foarte mare. Pe Edi l-a deranjat ceva”
Slovacia - România 1-1, decisiv pentru „optimile” EURO 2024 » Mai puțin de un sfert de oră până la final! Suntem calificați în OPTIMI la acest scor

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”