Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  ROMÂNIA - UCRAINA

Un fan a intrat pe teren în repriza secundă al meciului dintre România și Ucraina, scor 3-0, primul pentru „tricolori” la Campionatul European din Germania. +15   FOTO

Articol de , , - Publicat luni, 17 iunie 2024 17:51 / Actualizat luni, 17 iunie 2024 18:12

Un fan a intrat pe teren în repriza secundă a meciului dintre România și Ucraina, scor 3-0, victoria istorică a „tricolorilor” la debutul Campionatului European din Germania.

În minutul 73 al meciului de pe Allianz Arena, în timp ce ucrainenii se pregăteau să execute o lovitură de la colțul terenului, un fan român a intrat pe teren și s-a dus direct la Nicolae Stanciu, cel care a deschis scorul pentru România în minutul 29, cu o execuție fenomentală.

Un fan a intrat pe teren în timpul meciului România - Ucraina / foto: Andrei Crăițoiu
+11 FOTO

Suporterul a vrut să îl îmbrățișeze pe Stanciu, care nu a rispostat, dar forțele de ordine au fost la post și l-au scos imediat pe acesta de pe gazon.

Încă un suporter a pătruns pe teren în minutul 86, când căpitanul naționalei ieșea de pe teren în uralele a aproximativ 40.000 de suporteri români. Stewarzii au reacționat prompt și de această dată.

Nicoalae Stanciu, 9 goluri marcate din afara careului pentru România

Cu 15 goluri înscrise pentru România, Stanciu este cel mai marcator dintre fotbaliștii care îmbracă astăzi tricoul naționalei.Mijlocașul născut la Cricău a „electrizat” Munchen-ul cu reușita din minutul 29 al partidei cu Ucraina de la EURO 2024. Căpitanul primei reprezentative a înscris superb, un vinclu de zile mari în fața unui Lunin neputincios.

Reușita fotbalistului de 31 de ani scoate în evidență o statistică interesantă.Din cele 15 goluri, 9 au fost marcate din afara careului. Acesta reușea să înscrie de la distanță chiar la meciul de debut pentru prima reprezentativă. Marca singurul gol într-un amical cu Lituania, scor 1-0, disputat pe 23 martie 2016, chiar înainte de Campionatul European din 2016, la care a și participat.

17.06.2024, România-Ucraina 3-0.

VIDEO. Imagini din Fan Zone în Piața George Enescu » Nebunie după golul marcat de Nicușor Stanciu

Ungurii sunt cu ochii pe meciul României de la Euro! Cum îi putem ajuta să se califice în „optimi”
Euro 2024
Slovacia - România, decisiv pentru „optimile” EURO 2024 » Cum arată primul „11” pregătit de Edi Iordănescu

Știm pe cine ar întâlni România în optimi » Locul 1 în grupă e singurul cu adversar simplu! Pe locurile 2-3, dăm de un COȘMAR

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”