Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  CROAȚIA - ITALIA 1-1

„Din infern în paradis, cu Mattia Zaccagni reușind golul carierei”, scrie La Gazzetta dello Sport după calificarea Italiei. Croații plâng pe umărul lui Luka Modric: „Dezastru în cea mai urâtă formă a sa!”

Mingea șutată de Mattia Zaccagni din marginea careului prinde un efect imparabil pentru Livakovic / Foto: GettyImages

Articol de - Publicat marti, 25 iunie 2024 01:15 / Actualizat marti, 25 iunie 2024 09:15

După scenariul dramatic din prelungirile meciului din grupa B, de la Leipzig, Croația - Italia 1-1, presa din cele două țări și ziarele din Spania, Anglia și Franța au comentat un superduel în care golul căpitanului Modric nu a fost suficient pentru a nu trimite acasă naționala „Vatreni”. Și L'Equipe a titrat „Italia, din infern în paradis”, iar AS a conchis crud: „Zaccagni îl distruge pe Modric!”.

La un ceas după cel mai incredibil final de meci, între o fostă vicecampioană mondială și o actuală campioană a Europei, terminat în al optulea minut suplimentar cu golul reușit de rezerva Zaccagni, care pe 16 iunie a împlinit 29 de ani și ieri a semnat primul său gol în tricoul „Squadrei Azzurra" am adunat reacții la cald din cinci ziare renumite de sport din Italia, Croația, Anglia, Franța și Spania.

Gazzetta dello Sport: „Suntem salvați de inima noastră și de noroc"

„Suntem în optimi. Cu o reușită în ultima secundă a lui Zaccagni, după un meci nebun, în care am fost la un milimetru de marginea locului trei. Chiar și în cazul unei înfrângeri cu Croația, am fi avut șansa să mergem mai departe ca una dintre cele mai bune echipe de pe 3, dar mai bine așa. Am fost salvați de Zaccagni, una dintre mutările de disperare ale lui Spalletti.

Toți jucătorii Italiei s-au strâns într-o piramidă a bucuriei după golul din minutul 90+8 al partidei ci Croația (1-1) / Foto: GettyImages

Nu am jucat bine, de fapt până când am ajuns în dezavantaj, din cauza golului lui Modric, am suferit și ne-am agățat numai de Donnarumma. Acum vom înfrunta Elveția în «optimi» sâmbătă, la Berlin. Putem zâmbi, dar având în vedere prestația, să ținem dinții strânși! Suntem salvați de inima noastră și de noroc. Să rămânem cu asta și să sărbătorim!"

Sportske Jutarnji: „Mattia Zaccagni ne-a înjunghiat chiar în inimă"

„Un dezastru în cea mai urâtă formă a sa. Croația s-a prăbușit în al optulea minut de prelungire, literalmente la ultimul atac italian. Mattia Zaccagni ne-a înjunghiat în inimă și ne va trimite acasă de la Euro, dacă nu se întâmplă minuni în restul turneului. După ce albanezii ne-au marcat și ei un gol la ultima fază, blestemul Euro a continuat.

A fost o luptă grea în care elevii lui Zlatko Dalic au fost mai buni decât în primele două meciuri, în special Marcelo Brozović, însă nu au rezistat la acel ultim atac diabolic. Concentrarea a scăzut, ceea ce nu trebuia să se întâmple, și pentru noi Euro 2024 s-a terminat!", au scris jurnaliștii croați de la Sportske Jutarnji.

Luka Modric se va retrage probabil de la naționala Croației după eliminarea de la Euro 2024 / Foto: GettyImages

Italia a zdrobit inimile croaților cu un egal dramatic pe final de meci, la Leipzig, și și-a recâștigat, când nimeni nu se mai aștepta, un loc în optimile de finală ale Euro. Squadra Azzurra părea să fi predat locul 2 în grupa B, după ce «pensionarul» croat Modric a deschis scorul, la 32 de secunde de la ratarea sa a unui penalty, însă Zaccagni a salvat-o!
The Sun, tabloid englez.

L'Equipe: "Italia a scăpat vie, deși ajunsese la marginea prăpastiei"

„Din infern în paradis. Italia poate răsufla ușurată după calificarea cu mari emoții în optimile de finală ale EURO 2024, în detrimentul Croației (1-1). Mattia Zaccagni a marcat golul egalizator pentru Squadra Azzurra în prelungiri. Pe locul 3 în grupa B, cu numai două puncte, croații sunt în pragul eliminării. La capătul unui meci tensionat, în timpul căruia Italia a fost la un pas de prăpastie, Mattia Zaccagni a oferit calificarea Italiei.

Și totuși, nu el era cel așteptat să își asume acest rol. După ce a fost lăsat pe bancă împotriva Albaniei (2-1) și după ce a jucat doar 28 de minute contra Spaniei (0-1), extrema lui Lazio nu era opțiunea numărul unu a lui Luciano Spalletti. Dar la opt zile după ce și-a sărbătorit a 29-a aniversare, jucătorul cu două goluri în opt selecții a marcat cel mai important gol al carierei".

97și 19 secunde arăta cronometrul partidei Croația - Italia (1-1) în clipa în care Mattia Zaccagni a închis tabela. Este golul marcat cel mai târziu de Squadra Azzurra (fără a lua în considerare extra-time) în istoria participărilor la Euro

AS: „Generația de Aur sărbătorea victoria când s-a produs drama!"

„Zaccagni îl distruge pe Modric! Un gol în ultima secundă al extremei italiene a adus Croația în pragul eliminării. Italia va juca împotriva Elveției în «optimi». Un gol chiar la ultima fază, în momentul în care Croația și, probabil, întreaga «Generație de Aur» sărbătoreau deja victoria datorită inimii, curajului și lui Luka Modric, a produs drama la Leipzig.

Rețeta care a permis acestei mici țări balcanice să sfideze logica în mai multe Mondiale i-ar fi permis să se strecoare între cele mai bune 16 echipe de la Euro 2024, de pe locul 2 în grupă. Nici măcar ratarea unui penalty aparent vital nu l-a oprit pe geniul din Zadar.

Golul căpitanului, care l-a transformat în cel mai vârstnic marcator din istoria Campionatului European, la 38 de ani și 289 de zile, merita să le ofere croaților calificarea. Dar Italia a egalat și cele două puncte cu care croații au încheiat seria par insuficiente pentru a merge mai departe. Squadra Azzurra, a doua în grupă, va juca împotriva Elveției pe 29 iunie, la Berlin".

Dinamo și-a adus mijlocaș din Liga 2! A 7-a mutare a verii pentru „câini”
Decizia luată de Ronald Koeman, după ce a aflat că Olanda înfruntă România în „optimi” la Euro 2024

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda