zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  STATISTICA

Stanciu l-a egalat pe Morata și intră într-un club select cu doar 4 oameni

Nicolae Stanciu, MVP la Munchen / Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 17 iunie 2024 17:21 / Actualizat luni, 17 iunie 2024 17:35

Nicolae Stanciu (31 de ani), decarul ce nu poartă 10 pe tricou la acest Euro 2024, a devenit, cu golul din prima repriză a partidei cu Ucraina de la Munchen, doar al patrulea ce înscrie fiind legitimat la un club din afara Europei (Damac), după Vladimír Weiss (Slovacia, Al-Gharafa/Qatar), Burak Yilmaz (Turcia, Beijing Guoan/China), Marko Arnautovic (Austria, Shanghai Port/China). Nico e al doilea căpitan care scutură plasa porții la acest turneu, după spaniolul Alvaro Morata.

După 485 de zile de la ultimul gol semnat în tricoul echipei naționale, Nicolae Stanciu a marcat azi din nou, printr-un șut nemaipomenit din afara careului, în minutul 30 al partidei de debut la Euro 2024 contra Ucrainei.

Totodată, căpitanul „tricolorilor" a intrat într-un club select al jucătorilor care au punctat în istoria Campionatelor Europene și joacă la echipe de club din afara Bătrânului Continent.

Primul fotbalist la o echipă din afara Europei

Mijlocașul de 31 de ani, care a profitat de gafa portarului Andrii Lunin, recent câștigător al Ligii Campionilor cu Real Madrid și a deschis scorul, este doar al patrulea la acest capitol, după slovacul Vladimír Weiss (Al-Gharafa, Qatar), turcul Burak Yilmaz (Beijing Guoan, China) și austriacul Marko Arnautovic (Shanghai Port, China). În trecutul apropiat, și Nico a jucat în China, câștigând chiar titlul de campion cu Wuhan Three Towns.

Stanciu, 15 goluri în 71 de selecții în „tricolor"

Stanciu, care a ajuns la 15 goluri marcate la a 71-a selecție în „tricolor", a ajuns pe același nivel cu golgheterul naționalei Spaniei în istoria participărilor la Euro.

„Decarul" fără 10 pe spate (l-a cedat lui Ianis Hagi, intrat în repriza secundă, preluându-l pe cel al accidentatului Olimpiu Moruțan) a ajuns al doilea căpitan care scutură plasa porți adverse după ce Alvaro Morata a modificat prima oară tabela pentru Furia Roja în succesul contra Croației.

2echipe naționale mai marcaseră în istoria Euro două goluri în același meci cu execuții din afara careului, după Danemarca împotriva Rusiei (2021) și Germania contra Scoției (2024)

Ungurii sunt cu ochii pe meciul României de la Euro! Cum îi putem ajuta să se califice în „optimi”
Euro 2024
Slovacia - România, decisiv pentru „optimile” EURO 2024 » Cum arată primul „11” pregătit de Edi Iordănescu
Nationala

Știm pe cine ar întâlni România în optimi » Locul 1 în grupă e singurul cu adversar simplu! Pe locurile 2-3, dăm de un COȘMAR

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”