INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  ETAPA #1

Ce au făcut românii în Europa » Mircea Lucescu, înfrângere dramatică în fața lui Fenerbahce. Rareș Ilie, doar rezervă în egalul lui Nice

Mircea Lucescu

Articol de GSP - Publicat joi, 08 septembrie 2022 23:45 / Actualizat vineri, 09 septembrie 2022 01:30

În etapa #1 a grupelor Europa League și Conference League au evoluat mai mulți români. Dinamo Kiev, echipă antrenată de Mircea Lucescu, a pierdut dramatic cu Fenerbahce, scor 1-2. Rareș Ilie a fost doar rezervă la Nice, în timp ce Ștefan Radu și Lazio au câștigat la scor meciul cu Feyenoord.

Click AICI cu toate rezultatele din prima etapă a Europa League și Conference League

EUROPA LEAGUE

La debutul în grupele Europa League, Dinamo Kiev, echipa antrenată de Mircea Lucescu, a pierdut dramatic în deplasare cu Fenerbahce. După ce i-a eliminat în acest sezon pe turci din preliminariile Ligii Campionilor, Dinamo Kiev nu a mai reușit să facă surpriza.

Deși s-au văzut conduși din minutul 35 după golul lui Henrique, ucrainenii au egalat în minutul 64, prin Tsygankov. Din nefericire pentru Mircea Lucescu, Batshuayi a marcat în prelungirile partidei și i-a adus victoria lui Fenerbahce. În celălalt meci al grupei, Rennes a învins-o pe AEK Larnaca, 2-1, după ce francezii au marcat golul victoriei la ultima fază.

Fenerbahce - Dinamo Kiev 2-1

Fenerbahce: Bayindir - Peres, Szalai, Henrique - Kadioglu, Crespo, Arao, Alioski - Rossi, Joao Pedro, King
Antrenor: Jorge Jesus

Dinamo Kiev: Bushcham - Kedziora, Burda, Syrota, Dubinchak - Tsygankov, Sydorchuk, Shaparenko, Kovalev - Bujalski, Garmash
Antrenor: Mircea Lucescu

Lazio - Feyenoord 4-2

Lazio: Provedel - Hysaj, Gila, Romagnoli, Marusic - Vecino, Cataldi, Luis Alberto - F. Anderson, Immobile, Zaccagni
Antrenor: M. Sarri

Feyenoord: Bijlow - Pedersen, Trauner, Hancko, Hartman - Timber, Kokcu, Szymanski - Walemark, Danilo, Dilrosun
Antrenor: A. Slot

CONFERENCE LEAGUE

Nice - Koln 1-1

Nice: Bulka - Lotomba, Todibo, Dante, Bryan - Boudaoui, Thuram, Beka - Laborde, Delort, Diop
Antrenor: L. Favre

Koln: Schwabe - Duda, Kilian, Hubers, Schindler - Hector, Skhiri - Thielmann, Ljubicic, Kainz, Tigges
Antrenor: S. Baumgart

Zurich - Arsenal 1-2

Zurich: Brecher - Boranijasevic - Kamberi, Kryziu, Aliti - Dzemaili, Selnaes - Okita, Krasniqi, Guerrero - Aiyegun
Antrenor: F. Foda

Arsenal: Turner - Tomiyau, Holding, Gabriel - Marquinhos, Lokonga, Xhaka, Tierney - Vieira, Nketiah, Martinelli
Antrenor: M. Arteta

Citește alte știri din fotbalul internațional:

„Ciocănari” o repriză, „ciocăniți” la final! FCSB pierde pe terenul lui West Ham după 70 de minute eroice
West Ham - FCSB 3-1
CFR Cluj smulge un egal norocos în Kosovo, la debutul în grupa G din Conference League
Ballkani - CFR Cluj 1-1

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”