INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  MANCHESTER CITY - YOUNG BOYS

Haaland continuă seria fantastică » E singurul din istorie cu acest record

Erling Haaland, atacantul lui Manchester City. Foto: Imago Images +7   FOTO
Erling Haaland, atacantul lui Manchester City. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 07 noiembrie 2023 23:44 / Actualizat miercuri, 08 noiembrie 2023 00:24

Norvegianul Erling Braut Haaland a deschis scorul în Manchester City - Young Boys Berna, apoi a punctat iar în repriza a doua, și a ajuns la 39 de goluri în 34 de prezențe în Liga Campionilor. Haaland rămâne singurul din top 50 de marcatori din istoria competiției cu mai multe goluri decât prezențe!

Norvegianul Haaland n-a reușit să înscrie în Premier League contra lui Bournemouth (6-1) și le-a dat emoții fanilor, ieșind la pauză. Însă meciul contra lui Young Boys Berna din Liga Campionilor l-a început cum nu se poate mai bine și a deschis scorul, din penalty, în minutul 23. Haaland a făcut „dubla” puțin după începutul reprizei secunde.

Momente teribile pentru Neymar: hoții au intrat înarmați în casă și au vrut să-i răpească logodnica și fiica nou-născută
BRAZILIA

Haaland are 1,14 reușite per partidă.

Au fost al 38-lea și al 39-lea gol în 34 de prezențe pentru norvegian în cea mai importantă competiție inter-cluburi din Europa. Atacantul are statistici impresionante. Nu doar că are și alte 5 assisturi, ajungând la 44 de contribuții de gol în Ligă, dar Haaland e singurul din topul primilor 50 de marcatori din Ligă și din Cupa Campionilor, predecesoarea UCL, care a marcat mai multe goluri decât meciuri jucate.

Singurul care putea fi la egalitate, neamțul Gerd Muller, atacant în anii ‘70 la Bayern Munchen, are 34 de goluri în 35 de prezențe. Randament de 0,97 goluri/meci. Următorii, după aceeași statistică, sunt tot nume din epoca romantică a fotbalului, Jose Altafini și Ferenc Puskas (0,86, respectiv 0,88).

Unicul fotbalist încă în activitate care se apropie de Haaland e Lewandowski (0,81), însă polonezul are 113 jocuri și 92 de reușite. Greu de crezut că vârful Barcelonei va putea să egaleze numărul meciurilor cu cel al golurilor, fiind pe final de carieră. 48 de goluri trebuie să marcheze Haaland pentru a-i egala pe Ibrahimovic și Shevchenko și a intra în top 10 marcatori din istoria Ligii.

Vezi și alte știri:

Newcastle, situație nemaiîntâlnită pentru o echipă engleză din anii '90 încoace » Ce s-a întâmplat la meciul de la Dortmund
Borussia Dortmund - Newcastle 2-0
TERIFIANT! AS publică mărturia femeii agresate de Dani Alves: „Primul șoc a fost când a deschis ușa. Imediat, a încercat să mă oblige să fac sex oral”