INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  UNION BERLIN - SPORTING BRAGA

FOTO Istorie la Berlin! „Dublă” senzațională la prima participare în grupele UCL în fața propriilor fani + banner de protest la adresa UEFA

Sheraldo Becker a intrat în istoria lui Union / Sursă foto: Imago Images +7   FOTO
Sheraldo Becker a intrat în istoria lui Union / Sursă foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 03 octombrie 2023 20:48 / Actualizat marti, 03 octombrie 2023 21:52

Seară istorică pentru Union Berlin! La prima participare din istorie în grupele UCL în fața propriilor suporteri, atacantul Sheraldo Becker i-a dus în extaz pe fanii nemți, chiar dacă finalul a fost unul trist pentru ei. (2-3 vs. Braga, de la 2-0).

Învinsă greu de Real Madrid în prima etapă, când berlinezii au cedat pe „Bernabeu” abia în al patrulea minut al prelungirilor (0-1), Union a bifat, marți seara, împotriva lui Sporting Braga, o primă apariție pe teren propriu în grupele Champions League.

Un teren propriu „împrumutat”, de fapt, fiindcă Union a fost nevoită să se mute de pe micuțul „Stadion An der Alten Försterei” pe „Olympiastadion”, arena celor de la Hertha.

Etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor. Ploaie de goluri în Napoli - Real Madrid și două mari surprize: granzii din Premier League, în genunchi!
etapa #2 a grupelor

Sheraldo Becker, „dublă” într-un meci istoric pentru Union

Prima repriză a fost una „divină” pentru nemți. Sheraldo Becker, atacantul de 28 de ani care evoluează la Union încă din 2019, a reușit o „dublă” magistrală în decurs de doar șapte minute.

Fotbalistul surinamez, născut și crescut la Amsterdam, a punctat în minutele 30 și 37, provocând o adevărată „explozie” de bucurie în tribunele stadionului Olimpic din Berlin.

+3 FOTO

N-a mai contat că Sporting Braga a izbutit egalarea până în minutul 51, seara era, oricum, una de „basmn” pentru fanii germani. Același Sheraldo Becker a avut în gheată șansa „triplei”, dar cei care au dat lovitura au fost lustianii, victorioși după reușita lui Andre Castro din minutul 90+4.

Dincolo de momentul-reper din istoria echipei, suporterii „Die Eisernen” au protestat împotriva politicii UEFA în ceea ce privește infrastructura, afișând un mesaj dur: „Nu vă pasă de sport - tot ceea ce vă interesează sunt banii!”.

Nemulțumirea lor? Faptul că au fost nevoiți să se mute de pe propria arenă, cu o capacitate de doar 22.000 de locuri, pentru meciurile de la „Masa Bogaților”.

Mesajul afișat de fanii lui Union Berlin
+3 FOTO

Atac frontal la Florentino Perez. „Real Madrid a mituit arbitrii înaintea Barcelonei!”

Încă un fotbalist de culoare a fost insultat rasist în Anglia. Ce a pățit fundașul lui Tottenham după meciul cu Liverpool

A anunțat că demisionează dacă naționala pe care o antrenează ratează calificarea la Euro 2024