INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LILLE - CHELSEA 1-2

VIDEO+FOTO Chelsea o învinge din nou pe Lille și merge în sferturile UCL » Echipele calificate + când are loc tragerea la sorți

Lille - Chelsea, liveTEXT pe GSP.ro
Lille - Chelsea, liveTEXT pe GSP.ro Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 martie 2022 23:55 / Actualizat joi, 17 martie 2022 00:09

Chelsea s-a impus și în deplasarea de la Lille, scor 2-1, după 2-0 în tur, și s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor.

Chelsea venea în Franța pentru returul cu Lille cu mari probleme de moral din cauza situației tensionate din cadrul clubului. De acest lucru au profitat francezii, care au atacat încă din primul minut în speranța că vor anula cele două goluri pe care londonezii le aveau avans după meciul tur.

Prima ocazie i-a aparținut golgeterului Burak Yilmaz, care nu a găsit însă spațiul porții din lovitură liberă. Atacantul turc avea să marcheze în minutul 38 dintr-un penalty făcut de Jorginho, care a jucat balonul cu mâna. Lille mai avea nevoie doar de un gol pentru a trimite partida în prelungiri.

Dominată total în prima parte, Chelsea a egalat nesperat la ultima fază a reprizei. Jorginho a pasat fabulos cu exteriorul, iar Pulisic l-a „executat” pe portarul Jardim. Campioana Franței nu a acuzat șocul golului primit și a început și repriza secundă în aceeași manieră, cu presiune la poarta lui Mendy.

+7 FOTO

Xeka putea să o readucă în avantaj pe Lille, dar a reluat cu capul în bară în urma unei centrări excelente. Chelsea a călcat accelerația și a marcat golul doi în minutul 71. Centrare Mason Mount și finalizare Azpilicueta.

Chelsea câștigă și în retur și merge mai departe în sferturile Ligii Campionilor.

Lille - Chelsea 1-2

+7 FOTO

Lille - Chelsea, echipe de start:

LILLE: Jardim - Fonte, Botman, Djalo - Celik, Bamba, Xeka, Andre, Gudmundsson - Yilmaz, David
REZERVE: Grbic, Raux, Ben Arfa, Lihadji, Gomes, Weah, Zhegrova, Onana, Bradaric
ANTRENOR: Jocelyn Gourvennec

CHELSEA: Mendy - Christensen, Thiago Silva, Rudiger - Azpilicueta, Kante, Jorginho, Kovacic, Alonso - Pulisic, Havertz
REZERVE: Kepa, Bettinelli, Lukaku, Werner, Loftus-Cheek, Chalobah, Mount, Ziyech, Kenedy, Sarr, Vale
ANTRENOR: Thomas Tuchel

VIDEO + FOTO Cristiano e iar lângă Messi » Ronaldo și United rămân acasă, Atletico e în „sferturi”!

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”