INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PSG - BORUSSIA DORTMUND 2-0

Luis Enrique, după victoria din Champions League: „Kylian Mbappe este cel mai bun jucător din lume în acest moment”

Kylian Mbappe, ovaționat la Paris. Foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat miercuri, 20 septembrie 2023 10:47 / Actualizat miercuri, 20 septembrie 2023 13:44

PSG a învins-o pe Borussia Dortmund cu scorul de 2-0 în prima etapă a Ligii Campionilor. Pentru campioana Franței au marcat Kylian Mbappe (24 de ani) din penalty, în minutul 49, și Achraf Hakimi (24 de ani) în minutul 58.

În urma acestei victorii, PSG a devenit liderul grupei F, din care mai fac parte AC Milan și Newcastle, care au remizat, scor 0-0, marți seară, pe San Siro.

Șefii Borussiei Dortmund îl fac praf pe arbitru după eșecul cu PSG: „O decizie total greșită!”
PSG - DORTMUND 2-0

Luis Enrique: „Kylian Mbappe este cel mai bun jucător din lume în acest moment”

„Pentru mine, Kylian Mbappe este cel mai bun jucător din lume în acest moment.

Mai mult decât abilitățile sale tehnice, m-a impresionat calitatea sa umană. Este o plăcere să-l avem în vestiarul nostru, este un lider care are mereu zâmbetul pe buze. E fantastic să lucrez cu Kylian în fiecare zi!”, a declarat după meci antrenorul lui PSG, Luis Enrique (53 de ani) pentru L'Equipe.

În luna iulie, Mbappe era în afara lotului lui PSG și se părea că lucrurile vor rămâne așa definitiv, dar după reintegrarea în echipă, atacantul francez a marcat 8 goluri în 5 partide.

41 de goluria marcat Mbappe în Champions League, în 62 de apariții. 35 dintre reușite au venit în tricoul lui PSG

În urma victoriei cu Dortmund, PSG a ajuns la 45 de meciuri consecutive cu gol marcat în faza grupelor și a stabilit un nou record în istoria Champions League.

• Articol de Alexandru Stanciu

20 de minute de furie în Liga Campionilor » Statistică dată peste cap în Milan - Newcastle: nu se mai întâmplase din 2003!