INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LAZIO

VIDEO De-a dreptul formidabilă! Atalanta a torpilat şansele lui Lazio la scudetto » Ștefan Radu, accidentat şi testat doping

Nicio pandemie nu o poate schimba pe Atalanta, revelaţia sezonului în Serie A, care a revenit incredibil de la 0-2 cu Lazio. Ştefan Radu, înlocuit în minutul 76, şi apărarea lazială s-au prăbuşit şi sunt la patru puncte de lider.

Articol de - Publicat joi, 25 iunie 2020 12:34 / Actualizat joi, 25 iunie 2020 12:34

Lazio nu poate ţine aproape de Juventus şi a eşuat şocant la restartul în Serie A. Deşi a condus cu 2-0 încă din minutul 11 la Bergamo, a terminat meciul numărată în picioare, sleită de puteri şi nimicită de devastatorul atac al Atalantei (2-3). Dacă în tur biancocelestii au revenit şi au egalat de la 0-3 la pauză, acum Dea a jucat dumnezeieşte şi a demonstrat, dacă mai era nevoie, că nicio pandemie n-o poate opri să uimească şi să se bată pentru a juca iar în grupele Ligii. Indirect, i-a făcut un serviciu lui Juventus, evadată la 4 puncte la şefie.

"Nu mai au nevoie de mine"

"De-acum echipa asta nu mai are nevoie de antrenor. Jucătorii ştiu foarte bine ce trebuie să facă şi cum să se mişte în teren", a mărturisit, după thrillerul de la Bergamo, Gian Piero Gasperini, antrenorul suspendat la acest meci. "Nerazzurrii" săi, neînvinşi de mai bine de cinci luni, de la 1-2 cu SPAL tot acasă!, au arătat ei ca aspiranţi la scudetto, nu băieţii lui Simone Inzaghi, de nerecunoscut (la fel ca golgeterul Immobile) în repriza secundă. Malinovski, autorul punctului egalizator, printr-un şut care a expediat mingea în aţe cu 106 km/h, a fost omul serii, primind nota 7 în Gazzetta dello Sport şi eclipsându-l pe Milinkovici-Savici cu eurogolul său.

Probleme musculare, nota 6

Apărarea lazială a suferit groaznic, mai ales după pauză, când toată echipa a căzut inexplicabil, de parcă tocmai alergase un maraton, nu revenise după trei luni şi jumătate de întrerupere. Ştefan Radu nu a rezistat decât 76 de minute, fiind schimbat cu Bastos la 2-2. A acuzat probleme musculare, iar după meci a fost tras la sorţi pentru testul doping. Gazzetta dello Sport l-a notat cu 6: "Cu bune şi uneori cu rele tratamente, a reuşit să limiteze pagubele". Daune admise şi de Inzaghi: "Primul şi al treilea gol erau evitabile. Nu-mi place să pierd, iar acum ne va fi şi mai greu să ne batem la titlu. Păcat de prima jumătate de oră strălucitoare!".

"Cu experienţa lui, Ştefan Radu a rezolvat destule din multele probleme avute de apărarea lazială. Nota 6"
Corriere dello Sport, cotidian italian

77 de goluria marcat Atalanta în 27 de etape, egalându-şi recordul sezonului trecut în Serie A. E al cincilea meci la rând cu minimum trei reuşite şi al 19-lea în toate competiţiile stagiunii cu 3+ înscrise

21 de meciurifără eşec a fost seria invincibilă a lui Lazio din campionat, ruptă la Bergamo. Nu mai pierduse de nouă luni, de la 0-1 cu Inter la Milano

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Stanciu a cântat după primul titlu în Cehia! Fiesta cu 4.000 de fani până spre miezul nopţii

Vlad Chiricheș a asistat la ratarea anului! Înfruntare senzațională între Inter și Sassuolo

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”