INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SERIE B

Italienii au aplaudat golul lui Dennis Man, dar i-au găsit un mare minus: „Cam încăpățânat. Exagerează”

Dennis Man
Dennis Man

Articol de - Publicat sambata, 21 octombrie 2023 08:16 / Actualizat sambata, 21 octombrie 2023 09:12

Dennis Man (25 de ani) a înscris în Parma - Como 2-1 și a primit printre cele mai mari note din partea publicațiilor italiene, însă jurnaliștii din Peninsulă au identificat și o mare problemă în jocul românului: individualismul.

Vineri seara, în etapa 10 din Serie B, Dennis Man a înscris al treilea lui gol în acest sezon de campionat, în doar a șaptea apariție la Parma.

A fost gol sau n-a fost? Arădenii, Mircea Rednic și 11.000 de oameni au „explodat”! Fază la limită la UTA - Rapid, ce a decis Feșnic
UTA - RAPID

Man a lovit în minutul 8 al meciului dintre Parma și Como, gol din interiorul careului, execuție la firul ierbii, la colțul scurt.

Spre final, în minutul 72, Dennis a fost schimbat, la scorul de 1-0 pentru Parma.

Italienii au aplaudat golul lui Dennis Man, dar i-au găsit un mare minus

Prestația românului a fost în mare măsură apreciată, însă italienii au identificat și o problemă la jocul lui Man.

„Al treilea lui gol în acest campionat, un pilon al fotbalului lui Pecchia, bazat pe triunghiuri și pătrunderi. A fost inspirat, dar și cam încăpățânat cu driblingurile, care l-au făcut să irosească multe ocazii”, a scris publicația SportParma, care i-a acordat nota 7, cea mai mare dintre jucătorii gialloblu.

Altă publicație locală, ParmaToday, a rămas la nota 6,5: „A rupt echilibrul după 8 minute și a făcut un meci cu bune și cu mai puțin bune: uneori are prea mare încredere în mijloacele sale tehnice și tinde să exagereze ținând de minge”.

În schimb, Tuttomercatoweb a avut doar cuvinte de laudă: „Un gol minunat. A deschis jocul, a făcut ravagii în spatele adversarilor și a ajutat apărarea”. Nota 7, a doua cea mai mare din tabăra gazdă, după Circati și Hernani, ambii cu 7,5.

Parma este lider în Serie B cu 23 de puncte, 4 peste Palermo, care are două meciuri în minus.

VIDEO PARMA. Dennis Man, gol la antrenament

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Și Massimiliano Allegri a pariat! Pe ce meciuri miza antrenorul lui Juventus în timp ce juca la cazino în Montecarlo

Două meciuri din prima ligă a Scoției au fost amânate din cauza furtunii care a terorizat Marea Britanie

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului