INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

Răzvan Marin s-a salvat în ultima secundă! Viitorul său este deocamdată incert

Răzvan Marin, într-un duel cu interistul Marcus Thuram / Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 27 mai 2024 07:56 / Actualizat luni, 27 mai 2024 09:49

Internaționalul român Răzvan Marin, 28 de ani, a reușit să evite retrogradarea cu Empoli grație unui gol marcat de Niang în minutul 90+3 al partidei cu AS Roma (2-1).

Final de sezon cu happy-end pentru Răzvan Marin, în Italia. Cu el în teren pe toată durata partidei, Empoli a câștigat cu 2-1 partida crucială pentru evitarea retrogradării contra lui AS Roma. Dar a avut mari emoții până la final, când Niang a înscris golul victoriei.

Transferul la FCSB a fost confirmat la miezul nopții! A făcut anunțul categoric: „A plecat”
CSU CRAIOVA - U CLUJ

Trei echipe, Empoli, Udinese și Frosinone s-au bătut duminică seară pentru a evita locul 18, ultima poziție care duce în Serie B. Frosinone și Udinese s-au întâlnit în meci direct, oaspeții asigurându-și rămânerea în Serie A printr-o victorie cu 1-0.

Răzvan Marin a expediat balonul în bară la 1-1

Chiar și așa, amfitrionii au continuat să spere, nu mai că, la Empoli, a picat în prelungiri amintitul gol al lui M'Baye Niang (90+3). Echipa lui Răzvan Marin s-a salvat, adversara sa, Roma, a ratat prezența în Liga Campionilor, iar Frosinone a devenit a treia retrogradată, alături de Sassuolo și de Salernitana.

În meciul cu Roma, Empoli a deschis rapid scorul, în minutul 13, prin Matteo Cancellieri. Însă Houssem Aouar a egalat în prelungirile primei părți. După pauză, Marin a trecut de puțin pe lângă 2-1, expediind balonul în „transversală” (69), iar când suporterii își pierduseră orice speranță, a venit eliberarea.

VIDEO. Suporterii lui Empoli au invadat terenul la finalul partidei cu AS Roma

Empoli are opțiune de cumpărare pentru Răzvan Marin

Viitorul mijlocașului român? Incert. El a încheiat duminică a doua stagiune consecutivă în care este împrumutat de Cagliari la Empoli. Toscanii au opțiunea de a-l transfera definitiv în această vară, pentru două milioane de euro, însă deocamdată, conducerea clubului n-a luat nicio decizie.

În stagiunea tocmai încheiată, Răzvan a bifat 30 de apariții în Serie A, din 38 posibile, n-a reușit să înscrie, dar a dat 3 pase decisive. El este cotat la 2,5 milioane de euro pe transfermrkt.de și mai are contract cu Cagliari încă un sezon, până-n 2025.

VIDEO. Cel mai mare regret al selecționerului Victor Pițurcă? „Ăsta e cel mai mare! Că n-am ajuns la Mondiale și că n-am bătut Italia în 2008 și să-i trimitem acasă”

Titularul de azi al României a aflat că a fost vândut, imediat după victoria istorică » „Cred că au și virat banii în cont”
Nicolae Stanciu, monolog dur, precum Gică Hagi, după România - Ucraina: „Până acum am tăcut. Ne-ați jignit! Ce i-ați făcut lui George...”
Bild și Marca se înclină în fața tricolorilor: „Cei 40.000 de fani români au scandat «Ucraina! Ucraina!». Piele de găină!”
Euro 2024

România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024

CALCULE: Cum se califică România în optimi la EURO 2024, după victoria fantastică în fața Ucrainei