INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

video Valentin Mihăilă, gol în victoria dramatică obținută de Parma » Cum a înscris

Valentin Mihăilă / foto Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 03 februarie 2024 15:35 / Actualizat sambata, 03 februarie 2024 19:34

Valentin Mihăilă (24 de ani) a înscris în victoria dramatică obținută de Parma în fața Veneziei, scor 2-1, în etapa 23 din Serie B, al doilea eșalon al Italiei.

Titular în banda stângă a atacului, cu Dennis Man pe teren din primul minut ca extremă dreapta, Mihăilă a avut nevoie de numai 21 de minute pentru a-și lăsa amprenta în meciul dintre Parma și Venezia.

Fostul fotbalist de la Craiova a ratat 3 mari transferuri! Arsenal, Tottenham și Galatasaray au fost pe urmele sale
UNIVERSITATEA CRAIOVA

Valentin Mihăilă a deschis scorul în Parma - Venezia

Servit de Hernani în careul advers, fotbalistul cumpărat de Parma de la Universitatea Craiova a înscris cu un șut la firul ierbii, un „șiret” plin la colțul lung, la care portarul oaspeților, Joronen, nu a putut interveni.

Valentin Mihăilă, gol în victoria dramatică obținută de Parma » Cum a înscris
De unde a înscris Valentin Mihăilă în Parma - Venezia

Din nefericire pentru cei doi români, Venezia a egalat la puțin timp după, prin Pohjanpalo, care a punctat în minutul 26.

Dacă Man a jucat tot meciul, Mihăilă a fost schimbat de antrenorul Pecchia cu Wylan Cyprien (29 de ani), în minutul 82. Când partida se îndrepta către un rezultat de egalitate, Drissa Camara (21 de ani) a înscris golul victoriei pentru Parma, în minutul 90+10!

Înaintea partidei, Parma și Venezia erau despărțite de 4 puncte. Formația gialloblu este liderul din Serie B, cu 48 de puncte.

În acest sezon, Mihăilă a înscris 4 goluri și a pasat decisiv la o reușită în 19 meciuri de Serie B. Nu a avut statutul de titular pe parcursul întregului sezon, are o medie de minute jucate care nu atinge 45 de minute pe joc.

Cum vede Cesare Prandelli situația de la Parma

Dacă echipa asta îmi amintește de Parma mea? Da. Atât rezultatele, cât și liniștea din mediul înconjurător. La Parma sunt condiții optime, iar au oamenii au înțeles că e un proiect care mai departe de acest sezon. Ambițiile clubului sunt alimentate de faptul că echipa își demonstrează meci de meci calitățile. Dar campionatul este unul imprevizibil și trebuie să rămânem precauți și pragmatici.

Parma trebuie să se gândească doar la următorul meci, cel cu Veneția. Va fi un duel extrem de interesant. Sunt două echipe bine organizate, cu jucători care au calitate individuală. Va fi un joc deschis oricărui rezultat.

- Cesare Prandelli

Mai multe știri despre stranieri:

Viitorul lui Ianis Hagi pare pecetluit: „Îi vom mulțumi și îi vom strânge mâna”
STRANIERI
Man și Mihăilă, ca Mutu și Adriano » Ce a remarcat fostul antrenor al Parmei
SERIE B

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă