SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM FEMININ

VIDEO La scurt timp după eșecul cu Germania, un clip cu Neagu a devenit viral pe rețelele de socializare

Articol de - Publicat vineri, 08 decembrie 2023 18:09 / Actualizat vineri, 08 decembrie 2023 18:33

Cristina Neagu (35 de ani) a marcat 3 goluri în eșecul suferit de România contra Germaniei, scor 22-24, și a fost lăudată de Federația Internațională de handbal.

România și-a compromis șansele de calificare în sferturile de finală la Campionatul Mondial de handbal feminin. Florentin Pera a riscat, a folosit-o și pe Cristina Neagu, în premieră la acest turneu final.

Japonia face parte din scenariul SF pentru ca România să mai ajungă în „sferturile” Mondialului și la Paris 2024. Cifrele spun totul!
CM HANDBAL FEMININ

Cristina a intrat bine în prima repriză, a marcat 3 goluri și a găsit culoarele potrivite către extreme. Fără ritm de competiție, interul de la CSM București a dispărut din joc după pauză.

Cristina Neagu, lăudată de Federația Internațională de handbal

Momentele de sclipire din prima repriză au fost remarcate și de Federația Internațională de handbal.

Pe contul oficial de Twitter a fost postat un rezumat al reușitelor sportivei „tricolore”: „Cristina Neagu reprezintă handbalul!”.

Meciurile cu Japonia și Polonia vor fi, cel mai probabil, ultimele pentru Cristina Neagu în tricoul naționalei. Interul stânga a transmis că visa să mai participe la o ediție a Jocurilor Olimpice, dar obiectivul a fost compromis.

România ar fi trebuie să încheie între primele 7 la actualul Mondial pentru a se califica la Turneul Preolimpic.

Clasamentul actualizat în grupa principală 3 de la Campionatul Mondial de handbal:

• 9 decembrie, ora 16:30 » România - Japonia
  • 11 decembrie, ora 19:00 » Polonia - România.

VIDEO. Rezumatul meciului România - Germania, cel care a curmat visul „tricolorelor” la Campionatul Mondial de handbal feminin

Ce scriu nemții despre România, după înfrângerea cu Germania de la Mondialul de handbal feminin