SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  BOX

Corespondență din Japonia Claudia Nechita rămâne cu un gust amar după eliminarea de la Jocurile Olimpice: „Dacă nu era japoneză, aș fi câștigat”

Claudia Nechita // foto: Raed Krishan (Tokyo) +28   FOTO
Claudia Nechita // foto: Raed Krishan (Tokyo)

Articol de - Publicat miercuri, 28 iulie 2021 12:32 / Actualizat miercuri, 28 iulie 2021 13:04

Claudia Nechita (27 de ani) a fost învinsă la puncte, 2-3, de către japoneza Sena Irie în sferturile competiției de box feminin, categoria 54-57 kg. Dezamăgită că a ratat medalia, Claudia promite că începe de acum să se pregătească pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Corespondentul Gazetei Sporturilor, Marian Ursescu, a fost prezent la meciul Claudiei Nechita și transmite de la Tokyo radiografia meciului pierdut în sferturi de româncă, plus primele reacții ale acesteia.

Claudia Nechita e în colțul roșu. O are ca adversară pe japoneza Sena Irie. Asiatica are doar 21 de ani, Claudia va face 28 în luna august. Pe când avea 17 ani, Irie a fost declarată cea mai de perspectivă pugilistă a lotului Japoniei. Și astăzi, în Kokugikan Arena, a confirmat. A învins-o la puncte pe eleva antrenorului Adrian Lăcătuș.

Nechita nu a mai arătat aceeași naturalețe, aceeași combativitate ca în meciul anterior. A atacat continuu, a lovit, dar pumnii săi nu și-au atins decât rar ținta. Irie a știut foarte bine ce are de făcut. A lovit și a fugit. Un joc foarte bun de picioare și o viteză superioară. Decizia de la final? 3-2 pentru Sena Irie, una conformă cu ceea ce se întâmplase în ring.

Claudia Nechita: „Sunt recunoscătoare că am ajuns aici!”

Claudia era tristă după meci. Trecuse pe lângă o șansă unică poate. Câștiga acest meci și urca pe podiumul olimpic. Spune că japoneza a fost un pic avantajată, dar nu vrea să dea vina pe arbitraj. „În momentul acesta atât am putut, mi-am dorit foarte mult această victorie, dar din păcate nu am putut să o obțin. Poate că am vrut prea mult! Cred că dacă nu era japoneză, aș fi câștigat meciul

A avut un mic avantaj, dar nu vreau să dau vina pe arbitri. Data viitoare am încredere în mine, merg înainte, sunt sigură că locul meu este acolo sus. A fugit, a fugit foarte mult, am încercat tot timpul să mă duc după ea, să o prind, ea știa probabil că asta o să fac. Cum am spus, atât am putut azi”, a spus Claudia Nechita.

„Fetele nu plâng niciodată, trebuie să arătăm că suntem puternice. M-am dăruit, nu am simțit nicio lovitură tare de-a ei. Sunt recunoscătoare că am ajuns aici și, cu siguranță, Parisul mă așteaptă. Mai sunt trei ani, voi munci să aduc de acolo o medalie”, a adăugat ea.

Claudia Nechita vs. Sena Irie (sferturi) la Jocurile Olimpice
(foto: Raed Krishan-Tokyo)
+24 FOTO

Claudia Nechita, învinsă la puncte

Prima rundă a fost câștigată de sportiva niponă, 3 dintre cei 5 arbitri acordându-i avantaj acesteia, scor 10-9. În repriza #2, toți arbitrii au văzut-o pe japoneză câștigătoare, 10-9.

Patru dintre arbitri au considerat-o mai bună pe Claudia în repriza a treia, toți punctând 10-9 pentru româncă, dar a fost insuficient.

Un singur arbitru, australianul Maksim Sulejmani, nu i-a acordat victoria Claudiei în niciuna dintre cele 3 runde.

Scor final 3-2 pentru Sena Irie, care este sigură că va cuceri cel puțin medalia de bronz.

Citește mai multe știri de la Jocurile Olimpice:

David Popovici, curajos după calificarea în finala olimpică: „Am vrut să-l sperii pe Caeleb Dressel și cred că am reușit”

5 lucruri inedite despre Ancuța Bodnar și Simona Radiș, medaliatele cu AUR la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Fundaș din Italia la Dinamo. Tratativele au intrat în linie dreaptă, urmează să fie prezentat

„Îmi fac testamentul!” » Cornel Dinu, izbucnire teribilă, după o decizie pe care o numește „TÂLHĂRIE”: „M-au nenorocit minciuna și nedreptatea”

Veste cutremurătoare în a doua zi de Euro: s-a stins la numai 26 de ani, după ce jucase admirabil în Belgia - Muntenegru!