SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2019

Roland Garros 2019 // Belinda Bencic, înfrângere surprinzătoare! Încă o favorită, OUT de la Roland Garros: elvețianca, eliminată de Donna Vekic

Belinda Bencic a fost eliminată în turul III de la Roland Garros // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat vineri, 31 mai 2019 20:21

Belinda Bencic, 22 de ani, 15 WTA, a fost eliminată vineri în turul III al turneului de la Roland Garros. Elvețianca a pierdut în fața croatei Donna Vekic, 22 de ani, 24 WTA, scor 4-6, 1-6.

Singurele momente echilibrate ale meciului au fost în primul set, când cele două au făcut câteva schimburi de break-uri. Până la urmă, Vekic a avut nervii mai tari și s-a impus cu 6-4.

Croata s-a dezlănțuit în cel de-al doilea set, a făcut trei break-uri și s-a impus cu 6-1.

Belinda Bencic, care în 2016 ajunsese până pe locul 7 în clasamentul WTA, a avut un an promițător, în care a reușit rezultate pozitive după accidentarea care i-a cauzat mari probleme în ultimii ani.

Elvețianca are un titlu câștigat în 2019, la Dubai, unde a învins-o în finală pe Petra Kvitova, scor 6-3, 1-6, 6-2.

Vezi și: Organizatorii de la Roland Garros au anunțat ora de start a partidei: când se joacă meciul Halep - Tsurenko din turul III