SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

video + foto Știm finala fetelor de la Roland Garros: 2-0 la „directe”!

Finala Roland Garros 2022 la fete este Iga Swiatek (21 de ani, locul 1 WTA) - Cori Gauff (18 ani, locul 23 WTA). Meciul e sâmbătă, 4 iunie, de la 16:00. Mai jos, detalii despre semifinalele de azi.

Articol de - Publicat joi, 02 iunie 2022 19:16 / Actualizat joi, 02 iunie 2022 19:39

Iga Swiatek și Coco Gauf s-au întâlnit de două ori în circuitul feminin, poloneza impunându-se de fiecare dată în mimum de seturi. Cele două partide s-au desfășurat la Roma în 2021 și la Miami 2022.

Scântei la Roland Garros, după „sfertul” scandinav dintre Ruud și Rune: „Cel mai lipsit de fair-play jucător”
Roland Garros

Martina Trevisan - Coco Gauff 3-6, 1-6: Cori, prima finală de Mare Șlem!

A doua semifinală a acestei ediții a fost mult mai echilibrată, atât Coco Gauff, cât și Martina Trevisan s-au aflat pentru prima oară în postura de a lupta pentru o finală de Mare Șlem. Americanca în vârstă de 18 ani a fost anunțată drept una dintre viitoarele vedete ale circuitului feminin de multă vreme.

La 15 ani a ajuns până în optimi de finală la Wimbledon 2019, fiind învinsă atunci de Simona Halep. În anul următor ea a ajuns în aceeași fază și la Australian Open, dar adevărata explozie o trăiește acum la Roland Garros, unde anul trecut ajunsese până în sferturi de finală.

+3 FOTO

Jucătoarea din SUA, care se pregătește și la Academia lui Patrick Mouratoglou, a reușit să treacă de Martina Trevisan cu multă maturitate. Ea s-a impus cu 6-3, 6-1 într-o oră și 28 de minute. Cu un tenis curat și agresiv, a încheiat meciul cu 14 lovituri direct câștigătoare și 20 de greșeli neforțate pe când adversara sa a adunat 13 lovituri direct câștigătoare și nu mai puțin de 36 de greșeli neforțate.

28-9este raportul dintre victorii și înfrângeri pentru Coco Gauff pe zgură în carieră, anul acesta ea câștigând zece meciuri și pierzând trei

Iga Swiatek - Daria Kasatskina 6-2, 6-1: liderul mondial defilează!

Iga Swiatek s-a calificat în a doua finală de Mare Șlem a carierei, după ce a învins-o pe Daria Kasatkina cu 6-2, 6-1.

Deși spune că zgura nu este cea mai bună suprafață a sa, poloneza în vârstă de 21 de ani a câștigat singurul său trofeu de Grand Slam la Roland Garros în 2020. "Anul acesta este cu totul diferit pentru că nu mai sunt sub radar. Știu că pot să joc bine pe zgură, dar uneori dacă procesezi în mod greșit această informație, ea te poate da înapoi pentru că așteptările sunt foarte mari", a spus Swiatek înainte de partida cu Kasatkina.

În primul set al partidei cu a 21-a jucătoare a lumii, Iga a avut probleme doar la început, apoi a regăsit cadența, ajutată și de multele greșeli neforțate ale Dariei, care a încercat să joace un pic diferit pentru a o încurca pe adversara sa. Poloneza a reușit să facă față tuturor ecuaților propuse de Kasatkina și după 38 de minute s-a impus cu 6-2.

Lucrurile au fost și mai clare în partea a doua, Iga reușind să fie și mai precisă și mai contondentă, iar partida s-a încheiat cu 6-2, 6-1 după o oră și patru minute de joc.

+2 FOTO

Una dintre cele mai scurte partide pentru poloneză, după cea din primul tur care a durat 54 de minute și cea din turul al doilea care a ținut 1 oră și un minut.

Pentru Iga a fost a 34-a victorie consecutivă, ea fiind învinsă ultima oară în luna februarie, la Dubai, când a fost depășită de Jelena Ostapenko în trei seturi în optimi de finală.

Swiatek este primul lider mondial care atinge finala de la Roland Garros de la Simona Halep încoace, ea reușind acest lucru în 2018.

1 seta pierdut Iga Swiatek la această ediție, în sferturi de finală în fața chinezoaicei

20-2este raportul dintre victorii și înfrângeri la Roland Garros, ea fiind la a patra participare la Paris

Liderul WTA, Iga Swiatek, reacție după ce Amelie Mauresmo a spus că meciurile feminine nu merită în prime-time: „Unii spun asta”

Djokovic pierde iar locul 1, după înfrângerea cu Nadal » Doi jucători luptă să-i ia locul sârbului în fruntea ierarhiei ATP

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului