SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

VIDEO Irina Begu, explicații pentru eliminarea de la Roland Garros: „Nu am mai reușit să variez loviturile. Ea a greșit puțin”

Irina Begu // foto: captură video Eurosport

Articol de GSP - Publicat marti, 31 mai 2022 08:15 / Actualizat marti, 31 mai 2022 11:42

Irina Begu (31 de ani) a tras concluziile după meciul pierdut cu Jessica Pegula (28) în optimile Roland Garros, scor 6-4, 2-6, 3-6.

Irina Begu a fost în fața celei mai mari performanțe din carieră, calificarea în faza sferturilor de finală la un turneu de Grand Slam, dar a fost oprită din drum de Jessica Pegula.

Deși a început excelent meciul împotriva jucătoarei din SUA, Irina, vizibil afectată de răceală, a cedat controlul partidei și i-a permis adversarei să-și adjudece seturile 2 și 3.

Cum explică Begu desfășurarea de scor?

Sorana Cîrstea, după ce l-a surprins pe Ion Ion Țiriac flirtând cu fosta parteneră: „Oamenii distrug lucruri minunate”
Roland Garros

VIDEO » Irina Begu trage concluziile după eliminarea de la Roland Garros

„Cred că în primul set am fost mult mai agresivă, am reușit să variez mult mai bine, să preiau eu conducerea meciului.

Începând cu seturile 2 și 3 ea și-a ridicat nivelul, a reușit să joace mult mai bine pe cross. Eu, din păcate, nu am mai reușit să variez la fel de bine ca în primul set.

Per total, cred că asta ar fi concluzia la cald”, a declarat Irina la Eurosport.

În urma rezultatului de luni, scorul la „directe” între Begu și Pegula este 2-1. „Jocul ei a fost la fel, știam la ce să mă aștept, dar cred că a fost mult mai constantă. S-a mișcat extrem de bine, a făcut puține greșeli comparativ cu meciurile precedente”, consideră Irina.

Grație parcursului de la Roland Garros, Irina Begu va urca între primele 50 de jucătoare ale lumii și va încasa un cec în valoare de 229.035 dolari.

La rând se află altă competiție de Grand Slam: „O să urmeze Wimbledon, încerc să-l pregătesc cât mai bine”.

Mai multe știri din tenis:

Puștiul Rune a făcut meciul vieții la Roland Garros, dar toate camerele au fost îndreptate spre sora lui: „N-am văzut producător mai obsedat”

Reacție vehementă a lui Patrick Mouratoglou, după huiduielile de la Roland Garros: „Ne e permis, ştiţi?”